Almanya’da bile taklit ediliyoruz

Markalı ürün taklitçiliği, mobilyacıların da başını ağrıtıyor.

Sektörün önde gelen firmalarından Seray Mobilya ise şikayetini farklı bir şekilde dile getiriyor. 50 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Seray’ın Başkanı Ali Özkan, taklitçiliğin ciddi bir sorun olduğunu vurgularken, bu durumdan son derece rahatsız olduklarını söylüyor. Aynı zamanda Mobilya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten Özkan, sıkıntısını kinayeli bir ifadeyle dile getiriyor: “Ürünlerimiz taklit ediliyor. Gurur duyuyoruz.” Özkan, taklitçilerin kimliğine değinirken, ilginç bir ayrıntıya dikkat çekiyor: “Ürünlerimiz daha çok Almanya gibi gelişmiş ülke pazarlarında taklit ediliyor.” Geliştirdikleri yuvarlak yatak ve yuvarlak kanepelerin Almanya’da en çok taklit edilen ürünler olduğu bilgisini veren Özkan, uzun yıllardır tek üreticisi oldukları söz konusu modellerin Türkiye’deki tescillerinin de kendilerinde olduğunu söylüyor. Almanya’da ise bu modeller 2002’den sonra üretilmeye başlanmış. Özkan’a göre Almanya’nın yanı sıra, Polonya ve Romanya’da da Seray ürünleri taklit ediliyor. Ürünlerin başta Almanya olmak üzere yurtdışında tescilli olmadığı için hukuki süreç başlatamadıklarına dikkat çeken Özkan şunları söylüyor: “Demek ki, Seray marka olmuş ki, taklit ediliyor. Türkiye’de de ürünlerimiz taklit ediliyor. Kızdığımız, bozulduğumuz anlar oluyor mutlaka. Bir yerde de öyle çok dillendirmesek de içimizden ‘taklit edilmemiz önde olduğumuzu gösteriyor.’ diyoruz. Demek ki, markalaştık ve de taklit edilen bir marka olduk. Marka olma anlamında ürünlerimizin taklit edilmesi bize gurur veriyor. Güzel bir olay.” Türkiye pazarında da canı yanan Seray, tescilli ürünlerini taklit eden çok sayıda firmayı mahkemeye verdi. İç pazara daha çok metal yoğunluklu mobilyalarının taklidinden şikayet eden Ali Özkan, piyasada yoğun bir tespit yaptırdıklarını ve devamında mahkeme süreci başlattıklarını söylüyor. Çok sayıda mahkeme açtıklarını ve davalılar arasında bir de markalı firmanın olduğunu söyleyen Özkan’a göre taklitlerin gerekçesi, mevcut mobilya ürünleri demode olmuş. Bu durum ise firmaları yeni arayışlara itiyor. Kolay yolu seçen firmalar taklitçiliğe yöneliyor. “Yeni yıla süper modellerle giriyoruz.” diyen Ali Özkan sözlerini “Yeni ürünlerimiz kesinlikle piyasa tarzını değiştiren ürünler olacak. Metal aksam ağırlıkta olacak. Yani mevcut konseptimizi devam ettireceğiz. Ama, yeni ürünlerin hepsini tescil ettireceğiz ve tescili yapılmamış hiçbir ürünümüz piyasaya çıkmayacak.” cümleleri ile tamamlıyor.

Seray Mobilya’nın temelleri 1953 yılında Ankara’da atıldı. İlk yıllar küçük bir atölye olarak işe başlayan Seray, 1986 yılında seri üretime geçti. İlk metal iskeletli kanepeleri de Seray bu yılda üretti. Halen iç pazarın yanında 38 ülkeye ihracat yapan Seray, modern tasarımlı mobilyaları ile pazarda öne çıkıyor. Seray Mobilya ürünlerinin başında; yatak, kanepe ve oturma grupları, sehpalar, puflar, aksesuarlar ve özel ürünler geliyor.

Tescil yoksa markanız da tehlikede

Markalı ürünlerin tescilinin pahalı bir iş olduğunu ifade eden Seray Mobilya Başkanı Ali Özkan, bunun için yurtdışında sadece çalıştıkları ülke pazarlarında ürünlerini tescil ettirecekleri bilgisini verdi. Özkan, markanın pazarda varlığının devamı için tescilin önemine işaret ediyor. Yurtiçinde ürünlerini tescil ettirdiklerini vurgulayan Özkan, bu işlemin pahalı olduğunu, bu yüzden yurtdışında sadece bulundukları pazarlarda tescil ettireceklerini kaydediyor. Çalışmadıkları ülkelerde ürün tescili yapmayacaklarını belirten Özkan, şöyle konuşuyor: “Tescil ciddi bir maliyet. Çok sayıda ülke var dünyada. Kaldı ki, iş tescil ettirmekle bitmiyor, bunun takibi gerekiyor. Eğer o ülkede en azından ofisiniz yok ise tescil fazla anlam taşımıyor. Pazarda sen yok isen birileri devamlı üretip satacak. Bu nedenle, yeni dönemde satış yaptığımız pazarlarda tescil işine daha çok ağırlık vereceğiz.”