Almanya’da bir Türk’ün de yasadigi ev kundaklandi

DUISBURG - Almanya'nin Duisburg kentinde bir Türk'ün de yasadigi bina kundaklandi.

Duman zehirlenmesinden dolayi 9 kisi hastaneye kaldirildi. Durumu agir olan bir hasta haricinde hastaneden taburcu edildi. Önates’in camdan asagiya atilan çocuklari yakalarken omuzundan yaralanan Yunan Efstathiadas, hastanede tedavi altina alindi. Evde ikamet eden Alman Bröttcher uyandiginda caddenin itfaiye ve cankurtaran arabalari ile dolu olugunu duman zehirlenmesinden çok rahatsiz oldugunu kaydetti.

Evde ikamet eden Erzincanli Aysegül Önates, ciddi iddialar ortaya atti. Kendisinin önceden Alman komsulari tarafindan dövüldügünü belirten Aysegül Önates, “Yaktilar benim evimi.” dedi. Kendisinin uzun zamandir tehdit edildigini belirten Önates, “Beni dövdüler, çocuklarimi da dövdüler. Çocuklarim kapiya çikamiyordu. Zaten bu kundaklamadan önce beni tehdit edenleri savciliga sikayet ettim. Polis o isimleri biliyor mutlaka onlar yapmistir tahmin ediyorum.” seklinde konustu.

Olay gecesinde çigliklarla uykudan uyandigini ve çocuklari Sebnem (8) ve Buket (14) camdan attigini ifade eden Önates, “Asagidan Yunan komsum yardim etti. Çocuklarimi yakaladi. Ancak omzundan yarali hastanede yatiyor. Itfaiye geç geldi. Itfaiyeyi bekleseydim çocuklarim duman zehirlenmesinden simdiye ölmüslerdi. Çocuklarimi camdan kurtardikdan ne kadar sonra itfaiye geldi.” dedi.

Aysegül Önates, görevli Türk ve Alman kurumlarinin yabanci düsmaligina karsi daha yogun ve etkin mücadele etmeleri gerektigini ve önyargilarin yok edilmesinin saglanmasini sözlerine ekledi.