Almanya’da çocuklar risk altında

Almanya'da uyuşturucu bağımlısı anne-babaların sayısının arttığı kaydedildi.

Ülkede yaklaşık 20 bin annenin uyuşturucu bağımlısı olduğu belirtilirken, Federal hükümetin, bağımlı ebeveynlerin çocuklarının durumlarının düzeltilmesi için çalışma yapmayı planladığı kaydedildi.
Hükümet aynı zamanda çocukların durumlarının düzenli olarak kontrol edilmesini de istiyor. Almanya’da uyuşturucu bağımlısı ailelerin yanlarında kalan çocukların sayınsın hızlı bir şekilde arttığı belirtildi. Şu sıralar uyuşturucu bağımlısı olan veya uyuşturucu madde kullanan ailelerde kalan çocukların sayısının 40 bin ile 60 bin arasında olduğu tahmin ediliyor.

Federal hükümetin uyuşturucu konularından sorumlu yetkilisi Sabine Baetezing’in yaptığı açıklamaya göre bu sayı giderek artma eğilimi gösteriyor. Baetzing, bağımlı ailelerde doğan ve büyüyen çocukların durumlarının kötü olduğuna işaret ederek, bu çocukların ailelerinin zararlarından korunması ve durumlarını düzeltilmesi için yeni düzenlemeler ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bu amaçla doktorlar, hastaneler, doğumevleri, gençlik daireleri ve bağımlılık tedavi merkezleri gibi çeşitli sağlık kuruluşlarının ortaklaşa bir çalışma başlatmasının gereğine değinen Federal hükümetin uyuşturucu konularından sorumlu yetkilisi, aksi takdirde çocukların büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacaklarını aktardı. Sabine Baetzing, konuyla ilgili bir çalışma hazırladıklarını da sözlerine ekledi. Baetzing, “Aynı şekilde Almanya’da 2,65 milyon çocuğun da alkol bağımlısı ailede yetişiyor.” diyerek durumun vahametine dikkat çekti.

Uyuşturucu ve Bağımlılık Maddeleri Kurumu (FDR) başkanı Thomas Bader’de geçtiğimiz yıl Bremen’de babasının buz dolabında ölü olarak bulunan beş yaşındaki Kevin olayını hatırlatarak uyuşturucu kullanımının çocukların hayatını tehdit ettiğini söyledi.