Almanya’da CSU’daki yolsuzluk skandalı büyüyor

Alman Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinde iki seneden beri halka halka genişleyen yolsuzluk skandalı parti lideri Edmund Stoiber'e ulaştı.

CSU Münih teşkilatında 2002-2003 yıllarında manipüle edilen üye ve yönetim kurulu seçimleri ile Dünya Futbol Kupası öncesinde milyonlarca euro tutarındaki hazırlık bütçesinin savrulmasını inceleyen Bavyera Meclisi Araştırma Heyeti, bu hafta Bavyera Başbakanı Edmund Stoiber’i üç saatlik sorguya çekti. Yolsuzluklardan habersiz olduğunu ileri süren Stoiber, “Olayları basından takip ettim” diyerek, partisinde olup bitenleri bilmeyen bir parti başkanı durumuna düştü. İki boyutlu fesat skandalının baş aktörü olan Bavyera Kültür eski Bakanı Monika Hohlmeier ise, medyanın baskısı altında CSU yönetim organlarından istifa etmesine rağmen suçunu resmi olarak inkar etmeye devam ediyor.

Bavyera’nın efsanevi Başbakanı Franz-Josef Strauss’un kızı olan Hohlmeier, CSU içi entrikaların iplerini çektiğini kanıtlayan e-mail yazışmalarının basına sızmasına rağmen bizzat kendisinin entrikalara kurban gittiğini ileri sürdü. 2003 Mart ayında WM Task Force adı altında kurulan Dünya Futbol Şampiyonası hazırlık ekibi ise eyalet Ekonomi Bakanı Otto Wiesheu ve Kültür Bakanı Monika Hohlmeier’in denetimi altında Bavyera’nın bütçesine büyük çapta zarar veren etkisiz harcamalara imza attı. 2005 Temmuz ayında düzenlenen “Visions of Football” Kongresi 1,6 milyon euro’ya mal olurken planlanan bin 200 ziyaretçiden sadece 240’ı gelmişti. Wiesheu bu sene siyasetten çekildi.