Almanya’da grev ülke geneline yayılıyor

Almanya'da kamu çalışanlarının, haftalık çalışma süresinin 1,5 saat uzatılmasını engellemek için başlattığı grev dalgası giderek yayılıyor.

Grevlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Ver.di Sendikası Başkanı Bsierske, işveren kesiminin kamuoyuna yansıtmaya çalıştığı “18 dakika için greve gidiyorlar” argümanına karşı çıkarak, bunun yılda toplam iki hafta yaptığını ve çalışanların bunun karşılığında herhangi bir şey almayacağının unutulmaması gerektiğini söyledi. Bsierske, grevlerinin işyerlerinin güvenliğini sağlama açısından da önemli olduğuna dikkat çekerek, “Çalışanların daha fazla çalıştırılmak istenmesi, yeni istihdam imkanlarının doğmasına engel olacak. Uzmanların hesaplarına göre, uygulamanın şimdiki şekliyle devam etmesi halinde, kamu sektöründe ortalama 250 bin yeni istihdam imkanını doğacağı bildiriliyor. Federal, eyalet ve yerel yönetimler, bu gerçekleri halkın gözünden kaçırmaya çalışmakta ve halkı yanlış bilgilendirme yoluna gitmektedir” şeklinde konuştu.

Kamu çalışanlarının işlerinden atılmama garantisi bulunduğu yolundaki iddiaları da “masal” olarak nitelendiren Bsierske, özellikle çocuk yuvaları ve sağlık kurumlarında çalışanların yarısından fazla bölümünün, sınırlı süreli çalışma anlaşmalarına sahip olduğunu ifade ederek, “Eyalet ve yerel yönetim yetkilileri, bu masala kimseyi inandıracaklarını zannetmesinler. Bazı alanlarda çalışanların yüzde 75’lik bölümünün sınırsız süreli çalışma anlaşmaları bulunmadığını gözlerden kaçırmamak lazım. Bu durumda olanların iki-üç hafta içinde işlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmamasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Almanya’nın, reel maaşların gerilediği tek sanayi ülkesi olduğunu hatırlatan Bsierske, haklarını aramak için greve giden sendika üyesi çalışanları “doyumsuz” olmakla suçlamanın yanlış olacağını söyledi.

-Stamm: Geri adım atmak yok-

Baden-Württemberg eyaletinde kamu çalışanlarının 6 Şubat’ta başlattığı grevler sekizinci gününü tamamladı. İlk hafta eyalet genelinde 100 işletmede başlatılan grevler, ikinci hafta da 100 işletmenin daha katılımıyla 200’e çıktı. Haftalık çalışma saatlerinin 38,5 saattan 40 saate çıkarılmak istenmesini işçiler Stuttgart Schloss Meydanı’nda protesto ettiler. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Ver.di Sendikası Baden Württemberg Eyalet Teşkilatı Başkanı Sybille Stamm, “Baden-Württemberg, Aşağı Saksonya ve Hamburg eyaletlerinde grevler devam ediyor, önümüzdeki günlerde dokuz eyalette daha grevler başlayacak. Haklı davamızda geri adım atmayacağız. Haftalık çalışma saatlerinin 38,5 satte kalması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Ver.di sendikası temsilcisi İsmail Kahraman ise Türklerin de bu grev çerçevesinde, haftalık çalışma sürelerinin artırılmasına karşı çıkarak mücadelelerini sürdürdüğünü söyledi. Kahraman, işveren kesiminin, haftalık çalışma saatlerini 40 saate çıkarmak istemelerini utanç verici bulduğunu ifade etti.