Almanya’da ilk kez ‘Ebeveyn Partisi’ kurulmak isteniyor

Almanya'daki aile politikasından tatmin olmayan aileler siyasete katılmak için kollarını sıvadılar.

Bu gerekçe ile 17 Eylül’de gerçekleşecek olan Berlin Eyalet seçimlerine Ebeveyn Partisi ilk kez katılmak istiyor.
Berlin Eyalet Veli Temsilcileri Başkanı André Schindler, yeni kurulacak Aile Partisi hakkında basına açıklamalarda bulundu. Berlin’de mevcut aile kurumu olarak 2005 yılın Haziran ayından itibaren Berlin Senatosu’na karşı güvenlerini kaybettiklerini söyleyen, Başkan Schindler, mevcut güven kaybının tekrardan kazanılmayacağını belirtti. Schindler: “Aileler okul siyasetinde kendi yollarını yürümeleri ve bundan dolayı parlamentoda kendi seslerini duyurmaları gerekir.” dedi. Konu ile ilgili Federal Seçim Koordinasyonu Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre Aile Partisi Almanya’da bir ilke imza atıyor. Ancak ebeveynlerin siyasi girişimi herkes tarafından “anlaşılır bir davranış” olarak nitelendirilmedi. Bu siyasi hareketi “gereksiz” olarak nitelendirenlerin arasında Berlin Eyaleti Eğitim Senatörü Klaus Böger ve Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit da var.

Ailelerin Almanya’da uygulanan aile siyasetini eleştirmelerini yersiz bulan Eyalet Eğitim Böger, “Biz sadece aileler için kurulan partiye gerek duymuyoruz.” dedi. Böger, başkentin siyasi uygulamalarında aileye ve çocuğa önem verdiğini bilinen bir gerçek olduğunu belirtirken, “Tüm partilerin parti programlarında aileye ve çocuklara yönelik siyasi uygulamaları ön planda.” dedi.

Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit ise André Schindler hakkında sert ifadelerde bulundu. Schindler’in önderliğini yaptığı siyasi girişimi eleştiren Wowereit, Schindler’in izlediği siyasetin aileye, çocuklara ve eğitime yönelik olmadığını öne sürdü.

Bu arada Birlik 90/ Yeşiller’den ise, kurulacak olan Ebeveyn Partisi hakkında olumlu açıklamalar geldi. Berlin Eyaleti Birlik 90/Yeşiller Partisi Grup Başkanı Sibyll Klotz hazırladığı basın duyurusunda, ebeveynlerin siyasete atılmalarının Almanya’da eğitim konusundaki yaşanan olumsuzlukların bir neticesi olduğunu belirtti. Ebeveynlerin parti kurma istekleri demokratik bir hak olduğunu belirten Klotz, “Bizim için ebeveynlerin siyasete girişi, eğitim ve aile alanında daha fazla faaliyet göstermemiz için bir teşvik. Biz bunun vazife olarak görüp hayata geçirmek istiyoruz. Nitekim eğitim konusuna öncelik verilmeli ve bu konu sadece seçim kampanyalarında kullanılmamalı.”