Almanya’da koalisyon sözlesmesi imzalandi

ISTANBUL - Almanya'da Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasinda hazirlanan yaklasik 200 sayfalik koalisyon sözlesmesi, parti liderlerinin katildigi bir törenle Berlin'de imzalandi.

Merkel, hedeflerinin Almanya’yi gelecek on yilda Avrupa’nin ilk üç ülkesi arasina sokmak oldugunu söyledi. SPD Genel Baskani Matthias Platzeck de kurulacak hükümeti ”Almanya için sorumluluk koalisyonu” olarak nitelendirdi ve ”Almanya, toplumsal uzlasmayi da göz önünde tutarak, daha fazla ekonomik dinamizme ihtiyaç duyuyor” dedi.

CSU lideri Edmund Stoiber da kurulacak hükümetin basarili olacagindan emin oldugunu belirterek, ”Koalisyon sözlesmesinde anlastigimiz noktalar, Merkel hükümetinin ülkeyi daha ileri götürmesi için çok iyi temel teskil ediyor” diye konustu.

Koalisyon sözlesmesini üç liderin yani sira SPD’den basbakan yardimcisi olmasi beklenen Franz Müntefering, SPD Baskan Yardimcisi Elke Ferner ve ekonomi bakani olmasi beklenen CSU federal meclis grup baskani Michael Glos imzaladi. Koalisyon sözlesmesinin resmen imzalanmasiyla, Angela Merkel’in 22 Kasim Sali günü Almanya basbakanligi görevine resmen gelmesi bekleniyor.