Almanya’da kuş gribi görüldü (2. haber)

Almanya, Baltık Denizi sahilinde bulunan ölü kuğularda dün yapılan testlerde bulunan kuş gribinin bugün yapılan testlerle kesinlik kazandığını açıkladı.

Kurth, Alman televizyonuna yaptığı açıklamada, “Kuğularda H5N1 olduğu ne yazık ki kesinlik kazandı. Şüphemiz kalmadı.” dedi.

Tarım Bakanı Horst Seehofer, başkentte sağlık yetkilileri ile acil olarak biraraya geldi. Seehofer, insanlara karşı yeni bir tehlike olmadığını belirtirken insanların ölü hayvanlarla ve kuşlarla temasa geçmemelerini istedi. Tarım Bakanı, kuş gribinin görüldüğü yerin etrafında tampon bölge oluşturulduğunu kaydetti. Tarım Bakanı Seehofer bunun yanı sıra, kümes hayvanlarının 17 Şubat’tan itibaren kapalı yerlerde tutulmasını istedi. Kümes hayvanları üreticileri, bakanın aldığı hızlı tedbirlerden dolayı memnun. Üretici birliği ZDG’nin sözcüsü, “Endüstri korumayı arttırdı ve güvenlik tedbirlerini arttırdı. Kuş gribinin göçmen kuşlarda görüldüğü, çiftliklerdeki hayvanlarda görülmediğini vurgulamak gerekiyor.” dedi.

Bu arada, Almanya’da kuş gribinin görülmesinin ardından İsveç, çiftçilerin kümes hayvanlarını kapalı yerde tutmasını istedi. İsveç, “Ticari amaçlarla beslenen tavuk ve hindilerin göçmen kuşlarla temasa geçmesi engellenecek.” açıklamasında bulundu. Ayrıca göçmen kuşların konabileceği yerlerden kuşların beslenmesinin önüne geçilmesi isteniyor.