Almanya’da kuş gribi tedirginliği artıyor

Almanya'nın Baltık Denizi'ndeki Ruegen adasında ölü bulunan iki kuğudan sonra, başkent Berlin'de de üç kuğunun ölü bulunduğu ortaya çıktı.

Berlin basınında çıkan haberlere göre kuğular Tegelort’daki Havel gölünde ve Köpenick semtlerinde bulundu. Berlin Sağlık Senatörü Heidi Knake-Werner (Sol Parti/ Linke, PDS) başkentlilerden ölü hayvan buldukları zaman ilgili daireleri acilen bilgilendirmelerini istedi. Veteriner Daireleri bu konuyla ilgileneceğini açıklayan Knake-Werner, “Herhangi bir kuşun kadavrasını bulduğumuz zaman paniğe kapılmadan veterinerleri bilgilendirelim.” dedi. Sağlık Senatörü, başkentteki kanatlı yabani hayvanların devamlı gözetim altında olduğunu açıklayarak, durumun ağırlaşması durumunda kriz masası kurulacağını belirtti.

Almanya Tarım Bakanı Horst Seehofer (Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi, CSU) kuşları kafeste tutma zorunluluğunun beklenen tarihten öne alınarak Cuma gününden itibaren geçerli olacağını açıkladı. Kuşları kafeslerde tutma zorunluluğunun Nisan ayının sonuna kadar geçerli olması bekleniyor. Seehofer, Sağlık Bakanı Ulla Schmidt ile beraber kriz masası oluşturacağını açıklarken, konuyla ilgili AB uzmanları danışmanlık yapacağı bildirildi.

Mecklenburg-Vorpommern Eyalet Tarım Bakanlığı kuş gribi olayı zuhur ettiğinde kuğuların ölü bulduğu yerin 10 kilometre çevresinde kuşları kafeste tutma zorunluluğunu acilen yürürlülüğe soktu. Üç kilometrelik çevre alanda ise kuş mamullerinin alınıp satılması yasaklandı.Eyalet Tarım Bakanı Till Backhaus, Almanya çapında yürürlülüğe girecek kanatlı hayvanların kafeste tutulma zorunluluğunu kendi eyaletinde şimdiden başlatacağını açıkladı. Kuş gribi sorunu Mecklenburg-Vorpommern eyaletinin sınırlarını da aşabileceği belirtilirken, Backhaus, “Kanatlı hayvan mamulleri canlı kuşların ulaşabileceği benzin istasyonları ve dinlenme tesislerinde yasaklanmıştır” dedi. Aşağı Saksonya Eyalet Tarım Bakanı Hans-Heinrich Ehlen de kanatlı hayvanları kafeste tutacaklarını açıkladı. İsveç ve Norveç yönetimleri da Salı akşamından itibaren kanatlı hayvanların serbest dolaşımını yasaklamıştı.