Almanya’da ulasim pahalaniyor

FRANKFURT - Almanya'da otobüs ve tren biletlerinin önümüzdeki yildan itibaren bariz bir sekilde pahalanabilecegi bildirildi.

Yeni hükümet, önümüzdeki yildan itibaren yedi milyarlik yardimini % 5 oraninda indirecek. 350 milyon Euro’ya tekabül eden bu kesinti, 2009 yilina gelindiginde 3,15 milyar Euro’ya kadar yükselecek.

Bu kararin yerine getirilmesi için eyaletlerin de onayi gerekiyor, ancak Birlik partisinin (CDU/CSU) ev ekonomisi sözcüsü Steffen Kampeter’e göre bu süreç de çoktan sonuçlandi. Eyalet basbakanlariyla konu hakkinda görüsüldügünü söyleyen sözcü, para yardimlarinin kesintiye ugratilmasindan sonra eyaletlerin sehir içi ulasim için daha fazla para ödemesi gerekecek. Bu ise bilet fiyatlarinin arttirilmasi yada sunulan ulasim imkanlarinin azaltilmasi ile mümkün olabiliyor.

Hükümetin yeni karari ulasim isletmelerinden tepki aldi. Alman Ulasim Isletmeleri Birligi (VDV) Sözcüsü Friedhelm Bihn, otobüs ve trenle yolculuk yapanlarin yeni uygulama ile daha fazla zorluk çekecegini söyledi. Rheinland Pfalz Eyaleti Ulasim Bakani Hans Artur Bauckhage ise, söz konusu karara yogun tepki gösterdi. Bauckhage, bakanliginin gelirlerinin büyük kismini sehir ulasimina ayirdigini hatirlatti.