‘Almanya’daki PKK kampında eğitim gördüm’

İzmir’in Kuşadası ilçesinde geçen yıl meydana gelen bombalama olayının faili olarak tutuklanan Mehmet Sıraç Keskin, terör örgütü PKK’dan ‘birkaç turist öldürün’ talimatı aldığını dile getirdi.

Keskin, ‘eylemde, en azından birkaç turist ölmesi’ yönünde örgütten gelen talimat doğrultusunda Kadınlar Denizi minibüsünü hedef seçtiğini söyledi.

Kuşadası’ndaki bombalama olayının faili olarak Elazığ’da yakalanan terör örgütü üyesi Mehmet Sıraç Keskin’in, sorgusunda, eylemi ayrıntılarıyla anlattığı öğrenildi. 1996 yılında Türkiye’den Almanya’ya giderek ağabeyinin yanına yerleştiğini ve iltica talebinde bulunduğunu, burada tanıştığı kişiler aracılığıyla örgüte katıldığını söyleyen Mehmet Sıraç Keskin, ifadesinde, Almanya ve Hollanda’da terör örgütüne ait kamplar bulunduğunu, 2000 yılına kadar bu kamplarda eğitim gördüğünü ileri sürdü. 2000 yılında Irak’ın kuzeyindeki örgüt kamplarına gönderilerek, ‘Özel Kuvvetler’ adı altındaki yapılanmaya katıldığını bildiren Keskin, burada askerî, siyasi eğitim alarak, bomba yapımı, düzenek hazırlama gibi konularda yetiştirildiğini, çeşitli gençlik faaliyetleri ile ‘küçük yaştaki çocukların, örgütün düşünceleri doğrultusunda eğitilmeleri’ yönündeki çalışmalarda yer aldığını anlattı. Keskin, eylemi gerçekleştirdiği için önce sevindiğini, daha sonra ise üzüldüğünü kaydetti.