Almanya’dan çatlak ses

Almanya’nın Hessen eyalet Başbakanı Roland Koch Almanya’nın çokkültürlü bir ülke olmadığını savundu.

Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Koch, çoğu İslam ülkelerinde hiç kilise olmadığını savunarak, Almanya’da kurulan camilere hoşgörülü davrandığını belirtti.

Koch ayrıca, ’Berliner Morgenpost’ gazetesine verdiği demeçte, önümüzdeki Cuma günü Başbakan Angela Merkel başkanlığında geçecek uyum zirvesine de değindi. Bu zirvede yarının Almanyasının nasıl olacağının belirlenmeyeceğini söyleyen Koch, zirvede en azından şimdiki durumun değerlendirileceğini belirtti. Koch, “Almanya’da temelli kalmak isteyenler Alman vatandaşı olmalı. Alman vatandaşı olmak demek ’Alman öncü kültürüne’ ayak uydurmak demektir” şeklinde konuştu. Alman öncü kültürünün Almanca konuşmak, dinle devletin ayrı olduğunu bilmek ve kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğunu kabullenmek olduğunu açıklayan Koch,”Bu kuralları kabullenen Alman vatandaşı olabilir. Biz değişik milletlerin kendilerine has özelliklerini değiştirmek istemiyoruz, buna saygılı ve anlayışlı yaklaşıyoruz. Ama bu onların özelliklerini kendi özelliklerimizle eşit tutuyoruz anlamına gelmez” dedi.

Almanya’da düzenlenen 2006 Futbol Şampiyonası sırasında Türk dönercilerinin Alman bayraklarıyla süslenmesini de değerlendiren Koch, “Şampiyona, hem Almanlar hem göçmenler için önemli tecrübe oldu. Klinsmann’ın takımı siyasi program ve girişimlerin başaramadığını başardı, ülkedeki herkesi birleştirdi. Bunun temelinde Almanların kendi bayraklarını onurla taşıyabilmesi yatıyor. Alman bayrağını taşımanın aşırı milliyetçilik olmadığını gören göçmenler de bayrağı benimsediler” diyerek, siyah-kırmızı-altın renklerinin dostluğu, hoşgörüyü ve vatanseverliği simgelediğini belirtti.

Pflüger: Alman-Türk Lisesi açılmalı

Berlin’in CDU Başkanı ve önümüzdeki eyalet seçimlerinde Eyalet Başbakan adayı Friedbert Pflüger, başkentte Alman-Türk Lisesi açılması gerektiğini söyledi. Almanya’nın bir göç ülkesini olduğunu vurgulayan Pflüger, “Türk kökenli göçmenler Berlin’de en büyük grubu oluşturmaktadır. Bu dikkate alınmalı” dedi. Pflüger ayrıca, dört yaşına gelen çocukların Almanca imtihanına tabi tutulmasını isteyerek,”Önce Almanca sonra okul” dedi. Berlin’de elit üniversitesi açılarak tüm dünyanın en zeki öğrencilerinin çekilmesi gerektiğini savunan Pflüger,”Temsil ettiğim partimin temellerinde aşırı görüşlülere yer yok. Bu tür görüşlü olanların ülkeden sürülmelerinin kolaylaştırılması lazım” dedi.