Almanyalılar borç batağında!

Almanya'da borç batağına düşen tüketicilerin sayısındaki artış sürüyor.

Kurumun verdiği rakamlara göre, geçen yıl içinde Almanya’da yaşayanların yüzde 11,3’lük bölümü, borçlarını zamanında ödeyemeyecek duruma düştü. Yetkililer, bu rakamın 2004 yılı içinde yüzde 10,6 oranında olduğunu ve geçen yıl içinde 0,7 puanlık bir artış gösterdiğini ifade etti.

Almanya’da aşırı borçlanma oranlarının en az olduğu eyalet yüzde 7,6 oranıyla Bavyera Eyaleti’nde belirlenirken, bunu yüzde 8 borçlanma oranıyla Baden-Württemberg Eyaleti takip etti. Üçüncü sırada ise Saksonya Eyaleti yüzde 9,5 ile diğer eyaletleri geride bıraktı. Raporda, tüketicilerin durumunun giderek kötüleştiğine dikkat çekilerek geçtiğimiz yıl içinde kişisel iflas başvurusunda bulunanların sayısının 98 bin 400’e yükseldiği belirtildi. Kişisel iflas rakamlarındaki artış yüzde 25 oranına ulaşmış oldu. Saksonya Eyaleti’ndeki artışın ise yüzde 37 ile ülke genelinde rekor düzeye ulaştığı kaydedildi.

Creditreform Dresden Bölge Müdürü Thomas Schulz raporla ilgili olarak yaptığı değerlendirmesinde Borçlar Atlası’nın, tüketicilerin uygun şartlarla ödeme kampanyalarına kanıp borç altına girdikleri ve “borçla yaşamaya teşvik edildiklerinin” anlaşıldığını söyledi. Schulz’a göre, bu tuzağa özellikle genç tüketicilerin düştüğünü belirterek, ebeveynlerin ve gençlerin bu konuda daha hassas davranması gerektiğinde dikkat çekti. Gençlerin en çok borç tuzağına düştüğü tüketim alanlarından birisi olarak cep telefonlarına yapılan ödemeler gösteriliyor.

Borçluların en çok olduğu yerel bölgelerin tespit edilmesi için yapılan incelemede, özellikle Bremerhaven ve Offenbach am Main şehirleri en fazla borçluların bulunduğu belirlendi. Her iki şehirde yaşayanların beşte birlik bölümü (yüzde 20), borçlarını ödemekte güçlük çekiyor ve aşırı borç tuzağına yakalanmış durumda bulunuyor.

Almanya’nın borç raporuna göre, en az borçlu tüketicinin bulunduğu yerleşim merkezi Bavyera Eyaleti’ndeki Eichstätt şehri olarak belirlendi. Araştırmacılar, borç batağına saplanmış olanların özellikle nüfusu kalabalık olan şehir ve yerleşim merkezlerinde bulunduğunu, nüfus açısından yoğun olmayan kırsal bölgelerde ise rastlanmadığını belirterek “Şehir hayatının insanları borç altına girmeye teşvik ettiği söylenebilir” değerlendirmesinde bulundu. Rakamların karşılaştırılmasında göze çarpan dengeye göre, şehirlerde yaşayanlar arasındaki borçlanma oranı ülke ortalamasının iki puan üstünde seyrederken, kırsal bölgelerdeki borçlanma oranı ülke ortalamasının bir puan gerisinde bulunuyor.