Almanya’ya töre cinayetleri konusunda işbirliği önerisi

Alman ''Tagesspiegel'' gazetesi, Türkiye'nin Almanya Adalet Bakanlığı'na, töre cinayetlerinin izlenmesi konusunda işbirliği önerdiğini yazdı.

Berlin’de öldürülen Hatun Sürücü ile ilgili davada kurbanın kardeşi Ayhan Sürücü’ye (19) verilen 9 yıl 3 aylık hapis cezasının az olduğunu ifade eden Şahin, ”Eğer Sürücü davasına Türkiye’de bakılsaydı, katil en az 15 ila 20 yıl hapis cezası alırdı. Ağabeyleri de beraat etmez, çeşitli hapis cezalarına çarptırılırdı” dedi.

Türkiye’nin Alman makamlarını bir uzmanlar ekibiyle desteklemeye hazır olduğunu ifade eden Şahin, Türkiye’de bu konuda tecrübeli olan çok sayıda hukukçu ve milletvekili bulunduğunu kaydetti. Şahin, 2 ülke
milletvekillerinin bir araya gelebileceklerini ve bu konuda konferanslar düzenlenebileceğini söyledi.

Almanya Adalet Bakanı Brigitte Zypries de gazeteye yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önerisine teşekkür ederek, ”Uluslararası tecrübe alışverişi her zaman faydalıdır” şeklinde konuştu.

Bakanlığının Türkiye Adalet Bakanlığı’yla yoğun müzakerelerde bulunduğunu ifade eden Zypries, bu yıl içinde iki bakanlık arasında
hukuki işbirliğinin derinleştirilmesine ilişkin bir anlaşma imzalanmasını beklediğini sözlerine ekledi.

Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat da töre cinayetleriyle ilgili olarak Almanya ve Türkiye’nin işbirliği yapmasından yana olduğunu belirtti.

Almanya’daki yasaların sertleştirilmesine karşı çıkan Kolat, bunun yerine Alman politikacıların ve göçmen derneklerinin daha sıkı işbirliği yapmaları ve bir uyum politikası taslağı hazırlamaları gerektiğini savundu.