Alo 150 Başbakanlık Hattı Manisalıların hizmetinde

Vali Vekili Eren, tanıtım sırasında bir vatandaşın 150 numaralı hattan yaptığı başvuruyu alarak doğrudan görüştü.

Manisa Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Halkla İlişkiler Müracaat Bürosu’nda Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)-Doğrudan Başbakanlık sistemiyle ilgili çalışmalar, Vali Vekili Turan Eren, Vali yardımcıları Kadri Canan ve İsmail Kaya’nın katılımıyla basın mensuplarına tanıtıldı.

Eren, 81 il ve 850’ye yakın ilçede şikayet ve dileklerin alındığı Doğrudan Başbakanlık hattının etkili ve çağdaş bir sistem olduğunu ifade ederek, yaygın bir tanıtımla daha geniş kitlelere hizmet verilebileceğini söyledi.

Eren, mesai saatleri içinde aranabilecek hatta yapılan görüşmelerin kaydedildiğini ve numaranın görüntülendiği bildirdi.

Vali Yardımcısı Canan da resmi kurumlara yapılan müracaatların Başbakanlık’a iletilmesini ve takibini sağlayan bu sistemle vatandaşlara güzel hizmetler verileceğini belirtti.

BİMER sisteminin basın yayın kuruluşlarının katkıları ve diğer tanıtım yollarıyla Manisalılara duyurularak hizmetten yararlanmalarının sağlanacağı bildirildi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Başbakanlık’a yapılacak başvuruların yurt genelinde kabulünü, Bakanlıklar ile Valiliklere yapılan başvuruların Başbakanlıktan izlenebilmesini amaçlayan ve BİMER-Doğrudan Başbakanlık olarak adlandırılan sistem 24 Şubat 2006 tarihinden itibaren uygulanmaya başladı.

Yeni uygulamayla, vatandaşlar tarafından yapılan sözlü veya yazılı başvuruların süratle ilgili kamu kuruluşuna ulaştırılması, en kısa sürede cevaplandırılması, gecikme halinde ilgili birimlerin uyarılması, bütün bu işlemlerin bir otomasyon sistemi içinde yürütülmesi, istatistiksel raporların alınması ve merkezden denetlenmesi sağlanacak.

20/01/2006 tarih ve 26055 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren BİMER Doğrudan Başbakanlık hakkındaki 2006/3 sayılı Genelge gereğince Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde “Halkla İlişkiler Müracaat Bürosu” kurulmuş ve “150” numaralı kısa telefon hattı tahsis edildi.

Sadece mesai saatleri içerisinde aranabilecek olan 150 numaralı telefonu arayan vatandaşlarımız, karşılarında Halkla İlişkiler Müracaat Bürosu’ndaki BİMER görevlisini buluyor.

Bürodaki görevli, başvuru sahibinin kişisel bilgileri ile talebini Başbakanlık Web arayüz programını kullanarak sisteme işlemekte ve başvurular ilgili kurumlara yönlendiriyor. Arayanların telefon numaraları görüntüleniyor ve yapılan görüşmelerin ses kaydı tutuluyor. Vatandaşların, valiliklere yaptıkları başvurular ve BİMER den yönlendirilen talepleri ile ilgili yapılan işlemler sistem sayesinde Başbakanlık tarafından da izleniyor.

Vatandaşlar 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkı Kanunu, 5176 sayılı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile insan hakları ihlallerine ilişkin başvurularını Halkla İlişkiler Müracaat Bürosuna şahsen, 150 numaralı telefon veya Başbakanlık web sayfası aracılığıyla yapabilecek.

Vatandaşların yasalara uygun olarak yazılı, elektronik yolla ve şahsen yaptıkları her başvuru değerlendirilerek ilgili kanun kapsamında gerekli yasal işlemler yapılmak üzere ilgili kurumlara yönlendiriliyor.

Bu arada, vatandaşların acil durumlarla ilgili numaraları (155 Polis imdat, 156 jandarma imdat, 112 sıhhi imdat, 110 yangın ihbar, 177 orman yangını ihbar vb.) 24 saat esasına dayalı olarak aramaya devam edebilecek.