‘Alo Başbakanlık’ yarın hizmete açılıyor

Vatandaşların direk Başbakanlı'ğa ulaşabilecekleri ücretsiz telefon hattı Alo 150 yarın çalışmaya başlıyor.

Arayan kişiyi bulunduğu şehrin valiliğindeki ”Halkla İlişkiler Bürosu’na” yönlendirecek olan sistemde, büro yetkilisi de vatandaşın kişisel bilgileri ile talebinin detaylarını Başbakanlık internet sitesi arayüzüyle BİMER yazılımına işleyecek. Vatandaş sistemin kendisine vereceği numarayla daha sonra talebiyle ilgili işlemleri takip edebilecek. Valilik, vatandaşın talebi ilçe kaymakamlığını veya il müdürlüğünü ilgilendiriyorsa buralardaki yetkililerle, bakanlıkları ilgilendiriyorsa Başbakanlık İletişim Merkezi’ne iletilecek. Başbakanlık İletişim Merkezi de vatandaşın talebini ilgili bakanlığa yönlendirecek.

”Alo 150” numarasıyla yapılan tüm görüşmeler, halkla ilişkiler personelinin performansını ölçebilmek amacıyla kaydedilecek. Valilik tarafından illerinin nüfus yoğunluğuna göre halkla ilişkiler bürolarında personel görevlendirecek ve telefon hattı tahsis edecek. Kaymakamlıklar ise imkanları dahilinde büro kuracak. Halkla ilişkiler bürosu kurmayan kaymakamlıklarda, bir personel internet bağlantısı ile bu görevi yerine getirecek. Valiliklerden gelen mesajları değerlendirerek cevap yazacak olan kaymakamlık görevlisi, valiliklerde olduğu gibi ”Alo 150” hizmeti vermeyecek.

Vatandaşlar, BİMER – Doğrudan Başbakanlık telefon numarası veya Başbakanlık web sayfası aracılığıyla, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, 3071 sayılı Dilekçe Hakkı Kanunu, 5176 sayılı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamındaki taleplerini iletebilecekleri gibi insan hakları ihlallerine ilişkin müracaatlarını da aynı numaraya yapabilecek. İnsan hakları ihlallerine ilişkin müracaatlar, halkla ilişkiler büroları tarafından il ve ilçelerdeki insan hakları kurullarına iletilecek.

Valilikler ile bakanlıklara iletilen talepler, Başbakanlık İletişim Merkezi tarafından aylık bir raporla değerlendirilecek. Müracaat sayısı, olumlu veya olumsuz cevap sayısı ve yanıtlama süresinin yer alacağı rapor, Başbakanlığın yanı sıra ilgili bakanlıklara da gönderilecek.