‘Alo cinsel istismar var!’

Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği, çocuklara yönelik cinsel istismarın gün yüzüne çıkartılması amacıyla telefon danışma hattı kurdu.

Çocuklara cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda destek vermek ve bilgilendirmek amacıyla kurulan sağlık hattının Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edildiği, Sağlık Bakanlığı’nın da Türkiye Üreme Sağlığı Projesi kapsamında çalışmaya destek verdiği bildirildi.

“Çocuğa karşı cinsel istismarın gün yüzüne çıkarılması” başlıklı projenin danışmanı Prof. Dr. Oğuz Bolat, gelişmiş ülkelerde cinsel sağlık konularında çok sayıda danışma merkezi olduğunu belirterek, özellikle çocukların erken yaşlarda bilgilendirilmesinin önemine değindi. Projeyle Türkiye’nin herhangi bir yerinden arayan bir çocuğun, “Ben bu numaradan yardım alabilirim.” demesinin projenin başarılı olması anlamına geldiğini anlatan Bolat, basının bu konuda belirleyeci rolü olacağını söyledi.

Kurulan çağrı merkezinin 0 216 450 54 54 numaralı telefondan 7 gün 24 saat hizmet vereceğini belirten Bolat, “Hazır sayıları çok değilken sokak çocuklarına sahip çıkacağız. Merkeze çağrı ulaştıktan sonra telekonferans yöntemiyle çoklu görüşme yapılarak arayana en uygun yönlendirme ve bilgilendirme hizmeti sağlanmış olacak. Yönlendirme yapıldıktan sonra biz işin takip kısmında nasıl sonuç alındığını da takip edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kahraman Eroğlu da, İstanbul’da cinsel tacize maruz kalan çocuklar için başarılı çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti. Eroğlu, “Daha düne kadar araba camı temizleyen, sokata çicek satan, elinde tinerle dolaşan çocuklar ruhumuzu karatıyordu ve onlara sadece acırdık. Şu an İstanbul’da 11 çocuk merkezi var. Bu çalışmalarla artık sokak çocukları konusunda mesafe alıyoruz.” diye konuştu.

Toplantı sonunda uygulamalı olarak çağrı merkezinin telefonu arandı ve temsili ihbarda bulunularak sistemin nasıl işlediği anlatıldı. Çocuklar için kurulan hattın tanıtımı için televizyonlarda yayınlanmak üzere 10 adet de çizgi film hazırlandı. Bir yıl devam edecek proje sonunda “Destek Hattı” hizmeti, Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği tarafından da iki yıl daha sürdürecek.