Altın alıp satanlar artık bilinecek

İstanbul Altın Borsası Başkanı Osman Saraç, Mayıs ayından itibaren bireysel olarak, aracı kurumlar vasıtasıyla kimin altın alıp sattığını bileceklerini söyledi.

Saraç, bir program için geldiği memleketi olan Konya’da AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Altın Borsası’nın 15 yıllık bir kurum olduğunu belirtti.

Yeni ve önemli bir düzenleme hazırlandıklarını ifade eden Saraç, şunları kaydetti:

”Mayıs ayından itibaren bireysel olarak, aracı kurumlar vasıtasıyla kimin altın alıp sattığını bileceğiz. Bu yenilik güvenli altın alışverişi açısından son derece önemli. Çünkü 10 dakikada fiyatlar değişiyor. Ayrıca aracı kurumların işlemlerinin de güvenli hale gelmesi gerekiyor. Tamam bankalar altın için aracı kurum olarak güvenli sayılır, ancak sayıları 20… Oysa 60 tane altın aracı kurumu var. Şimdi aynen menkul kıymetlerde olduğu gibi altın alınıp satılabilecek. Aracı kurumların hesabını biz bileceğiz. Bu kurumlardan altın alım satımı yapan bireysel müşterilerin hesabı tek tek bizde olacak.”

Altın Borsasının bir diğer özelliğinin, dünya piyasalarıyla entegre olduğu için 24 saat işlem yapan bir kurum olması olduğunu dile getiren Saraç, ”Mayıs ayında başlayacağımız bu uygulamayla ilgili tanıtım çalışması da yapacağız. Bununla ilgili toplantılara da başlamış bulunuyoruz” diye konuştu.