Altın fiyatlarını Çin’in talebi belirliyor

Altın fiyatları, son 25 yılın en yüksek seviyesine çıkarak dün 603 dolardan işlem gördü.

Goldaş Genel Müdürü Sedat Yalınkaya, fiyatlardaki tırmanışı değerlendirirken, 2 bin 500 ton altın alacağını açıklayan Çin’in bu sözünü gerçekleştirmesi halinde altının 800 doları bulabileceğini düşünüyor.

İran devrimi sebebiyle 1980’de 850 dolarla en yüksek seviyeye ulaşan altın, merkez bankalarının petrol alabilmek için rezervlerini eritmeye başlamasıyla birlikte düştü. Ancak fiyatlar 11 Eylül saldırılarından sonra yeniden tırmanışa geçti. ABD ekonomisinin içinde bulunduğu durgunluk, terörist saldırılar ve siyasi gerilimler yatırımcıların yeniden altına yönelmesine yol açtı. Kurban Bayramı’nın hemen ardından 16 Ocak’ta 565 dolara kadar çıkarak son 25 yılın en yüksek seviyesini gören altın, dün 600 doları aştı. Cumhuriyet altını 168 YTL’ye çıktı. Fiyatların yüksek seyretmesi, sektördeki firmaların cirolarını büyütürken, şirketler dünyada artan talebe paralel olarak mağaza sayısını da artırıyor. Türkiye, takı ihracatında 1 milyar doları geçerek İtalya’nın ardından ikinci sıraya yerleşti. Aynı rakam, turistlere yapılan satışlarla 4,5 milyar doları buluyor.

Goldaş Kuyumculuk Genel Müdürü Yalınkaya, Zaman’ı ziyaret ederek sektördeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yalınkaya, Türkiye takı sektörünün 2005 yılında dolaylı ve doğrudan toplam 2 milyar dolar ihracata imza attığını söyledi. Halen 100’ün üzerinde ürün satan sektörün İtalya’nın ardından dünyanın ikinci büyük takı ihracatçısı olduğunu vurgulayan Yalınkaya, mücevheratın kuluçka dönemini yaşadığına dikkat çekti. 5-6 yıl içinde sektörün ihracatının 10 milyar dolara çıkacağına inanan Goldaş Genel Müdürü, bu iddiasını tekstil ve otomotiv sektörünü örnek vererek dile getiriyor: “Her iki sektör 10 yıl önce bugünkü rakamlardan kat kat düşük ihracat gerçekleştiriyordu. Bugünkü ihracat rakamları o dönemde konuşulsa herhalde kimse kolay kolay inanmazdı. Ama şimdi baktığınızda tek başına otomotiv sektörü 10 milyar dolar ihracatı yakalamış durumda. Mücevheratta da aynı şey olacak. 5 yıl içinde ihracatta büyük bir atak yapacağız.” Rekabette ön plana geçmek için tasarım ve işçilikte kaliteye önem veren Amerikan ve İtalyan mücevherat şirketleri, toplam çalışan sayısının yüzde 4-5’ini ürün tasarımında görevlendiriyor. Sedat Yalınkaya da Türk takı sektörünün ihracat hedeflerine ulaşabilmesi için ürün geliştirme bölümlerine ağırlık vermesi gerektiğine dikkat çekiyor. Sedat Yalınkaya, borsaların aşağıda olduğu dönemlerde altın fiyatlarının arttığına dikkat çekti. Çin’in 2 bin 500 ton altın alacağını açıkladığını ifade eden Yalınkaya, “2 bin 500 ton dünyadaki toplam altın üretim ve tüketimine denk geliyor. Böyle bir satın alma gerçekleşirse altının ons fiyatı 800 doları bulabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Genel Müdür Yalınkaya’nın verdiği bilgilere göre, 3,3 milyar dolarlık ticari büyüklüğe ulaşan Goldaş’ın 2006 hedefi hem yurtiçi hem de yurtdışında büyümek. Rusya ve Çin’de mağaza sayısını 14’e çıkaran şirket, yıl sonunda yurtiçi ve yurtdışında toplam 100 mağaza hedefine ulaşmayı planlıyor. Dubai ve Amerika’daki mağazalarını bu ülkelerde marka oluşturmanın zorluğundan dolayı kapatan şirket, Türkiye’nin ilk ve tek halka açık mücevher firması unvanına sahip. Goldaş’ın, gümüş takı şirketi Silver Desing, en son Alman Milli Futbol Takımı’nın takı ve aksesuarlarını üretme hakkını aldı.

Altın için yatırım talebinin bu yıl 45,2 milyon ons olarak gerçekleşmesi bekleniyor. 2005 yılında ise talep 46,7 milyon ons olarak gerçekleşmişti. Dünyada altın talebinin en yüksek olduğu yıllar ise 50,2 milyon ons ile 2003 ve 46,8 milyon ons ile 1967 yılında kaydedilmişti.

Ev ziyaretine pasta yerine altın gidiyor

Goldaş’ın yatırım ve özel günlerde hediye amaçlı olarak tasarladığı gramlık külçe altın (ChipGold) büyük ilgi görüyor. Kredi kartı şeklinde tasarlanmış özel vakumlu paketlerde satışa sunulan Chip Gold 1, 2,5, 5, 10 ve 20 gramlık külçeler halinde üretiliyor. Sedat Yalınkaya, Carrefour mağazalarında kasalarda satışa sundukları bu ürüne gösterilen ilgiden memnun olduğunu belirtti. Ev ziyaretlerine pasta yerine gramlık altın götürülmeye başlandığını belirten Yalınkaya, Chip Gold’un satış ağını genişleteceklerini söyledi.

Mali ve Gana’da altın arıyoruz

Goldaş, mücevherle ilgili genişleme çalışmalarını sürdürürken, altın üretimine de ilgi duyuyor. Goldaş’a bağlı bir madencilik şirketi, Türkiye, Mali ve Gana’da altın arama çalışmalarını sürdürüyor. Kanadalı firmalardan bu konuda destek aldıklarını ifade eden Genel Müdür Sedat Yalınkaya, “Türkiye’de altın arayan yurtdışı kaynaklı 10-15 firma var. Bir şey olmasa buraya gelmezler. Altın arama pahalı bir iş. En düşük maliyeti 80-100 milyon dolar. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Fiyatlar 1980’de tarihî zirveye çıktı

Altının fiyatı İran devrimi sebebiyle 1980’in Ocak ayında 850 dolarla en yüksek seviyeye ulaştı. Merkez bankalarının petrol alabilmek için altın rezervlerini bozmaya başlamasıyla değer kaybetmeye başlayan altının ons fiyatı 1987 yılında 500 dolara düştü. 250 dolara kadar gerileyen fiyatlar, 11 Eylül saldırılarından sonra yeniden tırmanışa geçti. ABD ekonomisinin içinde bulunduğu ekonomik durgunluk, terörist saldırılar ve siyasi gerilimler yatırımcıların yeniden altına yönelmesine sebep oldu. Kurban Bayramı’nın hemen ardından 16 Ocak’ta 565 dolara kadar çıkarak son 25 yılın en yüksek seviyesini gören altın, şimdi 592 dolara kadar yükseldi. Cumhuriyet altınının fiyatı 168 YTL’ye çıktı.

——————————————————————————–

ALTIN FİYATLARI*

Cumhuriyet: 169,50

Reşat: 191,50

22 ayar bilezik: 25,10

24 ayar külçe: 25,25

(*) 7 Nisan kapanış itibarıyla satış fiyatları, YTL.