Altin Kedi ödülleri sahiplerini buldu

IZMIR - Kültür ve Turizm Bakani Atilla Koç, bu yil 18 - 27 Kasim tarihleri arasinda altincisi düzenlenen Uluslararasi Izmir Kisa Film Festivali'nin gala gecesine katildi.

Ilk düzenlendigi yil Türkiye, Almanya ve Fransa’dan 56 eserin katildigi Uluslararasi Izmir Kisa Film Festivali’ne bu yil 58 ülkeden toplam bin 83 eser katildi. Ödüllerin sahiplerini buldugu festivalin gala gecesine Kültür ve Turizm Bakani Atilla Koç ve Izmir Valisi Oguz Kagan Köksal da katildi. Katilim açisindan Türkiye’nin en büyük film festivalinin gala gecesine katilmaktan mutluluk duydugunu belirten Koç, “Bu festival tüm dünyaya verilen baris ve dostluk mesajidir. Kültürümüze, sanatimiza, yeni sinemacilarimizin yetismesine katkisini önemsiyoruz. Bu festivaller, yabancilara kültürümüzü ve sinemamizi tanitma firsati vermektedir.” seklinde konustu. Kisa film festivalini düzenleyenlere tesekkür eden Koç, bakanlik olarak bu tür festivallere desteklerinin süreceginin de altini çizdi. Bakan Koç’a festivale katkalarindan dolayi festival organizatörü Kayhan Kirmizigül tarafindan plaket verildi. Bakan Atilla Koç, uçagina yetismek için ödül alan eserler açiklanmadan önce salondan ayrilmak zorunda kaldi.

Japonya’nin misafir ülke olarak katildigi 6. Uluslararasi Izmir Kisa Film Festivali’nde eserler 18 – 27 Kasim tarihleri arasinda seyircilerle bulusacak. Festivaldeki film gösterimleri ise ücretsiz olacak. Japon sinemasinda son dönemde yapilmis kisa ve uzun metrajli filmlerin yani sira Japon kültürünün önemli simgelerinden çay sunumu seramonisi, Japon yazi sanati örnekleri ve Fuji Dagi’ndan manzaralar, Ukiyo resim sergisi, Japon bebekleri sergisi gibi etkinlikler de sinemaseverlere sunulacak. Türk filmlerinin ise bir kismini bagimsiz yapimlar, bir kismini da Dokuz Eylül, Ege, Marmara, Mimar Sinan, Erciyes, Maltepe, Selçuk, Istanbul, Ankara, Anadolu, Gazi, Galatasaray, Kocaeli ve Bilgi üniversitelerinin ögrenci filmleri olusturuyor. Uluslararasi Izmir Kisa Film Festivali’ne katilan eserlerin gösterimleri, Fransiz Kültür Merkezi ve Türk Amerikan Dernegi salonlarinda 13.00-14.00, 15.00-16.00 ve 17.00-18.30 saatleri arasinda seyirciyle bulusacak. Uzun filmler ise Fransiz Kültür Merkezi’nde saat 19.00-21.00 arasinda gösterilecek. Fransiz Kültür Merkezi’nde, her seansi takiben filmleri olan yönetmenlerle söylesi yapilacak.

Ulusal ve uluslararasi alanda yapilan 6. Uluslararasi Izmir Kisa Film Festivali’nde, Phil Mulloy, Nesrin Medard de Cardon, Mustafa Altioklar, Sevval Sam, Aytekin Can ve Ertan Yilmaz’in olusturdugu jürinin yaptigi degerlendirme Altin Kedi ödülünü almaya hak kazan eserler ise söyle: Uluslararasi Yarisma Animasyon dalinda “Maestro” isimli eseriyle Macaristan’dan M. Toth Geza, Uluslararasi Yarisma Belgesel dalinda “Jamila” ile Hollanda’dan Ingeborg Jansen, Uluslararasi Yarisma Deneysel bölümünde “Flow” isimli eseriyle Kanada’dan Jeff Winch, Uluslararasi Yarisma Kurmaca alaninda “Die Uberraschung” ile Almanya’dan Lancelot Von Naso, Altin Kedi ödüllerini almaya hak kazandi.

Ulusalda ise Yarisma Animasyon bölümü finalistlerinden Ali Can Mercan’in “Uzak Dogu” isimli eseri, Belgeselde “Travesti Terörü” adli eseri ile Aykut Atasay, Yarisma Kurmaca dalinda ise “Çarpisma” isimli eseriyle Umut Aral, Altin Kedi ödülüne layik görüldü.