Altın Lale ‘Uyduruk Bir Öykü’nün

İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’yi Michael Winterbottom’ın ‘Uyduruk Bir Öykü’ adlı filmi aldı.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali, dün gece görkemli bir törenle ödüllerini dağıttı. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Cem Davran ve Sade Akman’ın sunduğu gecede Michael Winterbottom’ın yönettiği “Tristram Shandy: Uyduruk Bir Öykü” Altın Lale’nin sahibi oldu. Winterbottom adına ödülü, uluslararası jüri başkanı Jean Paul Rappeneau’dan dağıtımcı şirket The Works yetkilisi Joy Wong aldı. Ulusal yarışma kategorisinde ise Reha Erdem’in son filmi “5 Vakit” En İyi Türk Filmi seçildi. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) de ulusal ve uluslararası kategoride jürilerle aynı doğrultuda karar verdi; FIPRESCI’nin tercihi de “Tristram Shandy: Uyduruk Bir Öykü” ve “5 Vakit” oldu. FIPRESCI ödüllerini, Winterbottom adına Joy Wong ve yönetmen Reha Erdem, FIPRESCI jüri başkanı Blagoja Kunovski’nin elinden aldı. Erdem ayrıca Efes Pilsen tarafından, bir sonraki filminde kullanılmak üzere verilen 40 bin YTL’lik ödülün de sahibi oldu. Erdem, Onat Kutlar adına verilen ödülü alırken, “Onat Kutlar, sağlığında da bana hep destek oldu. Vefatından sonra da adına verilen ödülleri hep alıyorum. Bunun için çok mutluyum.” dedi.

Ulusal Yarışma Jürisi “Kültür Bakanlığı Yılın En İyi Türk Yönetmeni” ödülü ise “İki Genç Kız” filminin yönetmeni Kutluğ Ataman’ın oldu. Kültür Bakanlığı’nın, 40 biner YTL ile desteklediği Ataman ve Erdem, ödüllerini ulusal yarışma jüri başkanı Zuhal Olcay’ın elinden aldı. Ulusal yarışma jürisi, “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne “Babam ve Oğlum”daki performansıyla Fikret Kuşkan’ı, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne de yine aynı filmdeki rolüyle Şerif Sezer’i layık gördü. Oyuncular, Kültür Bakanlığı’nca da 10 biner YTL ile ödüllendirildi. Ulusal yarışmanın jüri özel ödülü ise Yüksel Aksu’nun “Dondurmam Gaymak” filmindeki destekleri için Muğla halkına verildi. Böylece ilk kez bir sinemacı ya da sinema çalışanı değil, bir ilin sakinleri ödüllendirildi. Ödülü Muğlalılar adına yönetmen Yüksel Aksu aldı. Radikal Gazetesi Halk Jürisi ödüllerinin sahipleri ise Julian Fellowes’un “Ayrı Hayatlar”ı ile Çağan Irmak’ın yönettiği “Babam ve Oğlum” oldu.

Deneuve ve Depardieu ile Fransız baharı

Gecede yarışma sonuçları kadar heyecanlı geçen bir başka an da elbette Fransız sinemasının efsane isimleri Catherine Deneuve ile Gerard Depardieu’nun “Sinema Onur Ödülleri”ni almak üzere sahneye çıktıkları andı. İki usta oyuncu, ödüllerini İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı’nın elinden aldı. Türkiye’ye ilk kez gelen Depardieu, “Buradaki Fransız baharına mukabil Fransa’da Türk baharında sizleri ağırlamayı ümit ediyorum. Bu ülkenin tarihini zaten çok seviyordum. Fransa’da görüşürüz.” dedi. Catherine Deneuve de “Benim ilk gelişim değil. Burada olmaktan keyif alıyorum. Ayrıca festivalin bu kadar canlı olduğunu görmek keyif verici.” dedi. Işın Karaca ve Hüsnü Şenlendirici’nin yerli ve yabancı film müziklerini seslendirdiği ödül töreni, Stephen Frears’in yönettiği, başrollerinde Judi Dench ve Bob Hoskins’in oynadığı “Bayan Henderson Sunar” filminin gösterimiyle sona erdi.