Altın Portakal’da büyük ödül 300 bin YTL

Bu yıl 43.'sü düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film Ödülü" olan büyük ödül, 150 bin YTL'den 300 bin YTL'ye çıkartıldı.

Geçen yıldan bu yana Türkiye Sinema ve Audiovisüel Kültür Vakfı (TÜRSAK) ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde para ödülleri artırıldı.

AKSAV’dan yapılan yazılı açıklamada, TÜRSAK ve AKSAV yönetiminin aldığı ortak kararla, “En İyi Film Ödülü”nün 300 bin YTL, “En İyi Yönetmen” ödülünün 30 bin YTL’ye çıkarıldığı, festivalde bu yıl ilk kez “En İyi Senaryo” ve “En İyi Müzik” dallarında da para ödülleri verileceği ifade edildi.

Festival Başkanı Engin Yiğitgil’in konuyla ilgili görüşlerine yer verilen açıklamada, şöyle denildi: “En iyi filme verilen para ödülünün, yapımcılarda yeni bir filme başlama ivmesi yaratması amacıyla 300 bin YTL olarak belirledik. Bu konuda son derece geç kalındığını düşündüğümüz senaryo ve müzik dallarında da bu yıl ilk kez para ödülü vereceğiz. Filmlerde telif hakkı bulunan senaryo ve müzik dalında, festivalin altından yapılan ödülünün yanı sıra bu yıl ‘En İyi Senaryo’ya 20 bin YTL ve ‘En İyi Müzik’e 20 bin YTL para ödülü veriliyor.”

Festivalin jüri özel ödülleri olan “Avni Tolunay” ve “Behlül Dal” ödüllerinin ise özel sektör sponsorlukları ile desteklenmesi politikasının festival yönetimi tarafından benimsendiği kaydedildi.

Türk filmlerinin de başvurabileceği 2. Uluslararası Avrasya Film Festivali’nde de geçen yıl olduğu gibi “En İyi Film”e 75 bin USD ve “En İyi Yönetmen”e 25 bin USD ödül verilecek.