Altınkoza Film Festivali’nin kilimleri Karatepe’den

Bu yıl 13.'sü düzenlenecek Adana Altınkoza Film Festivali'nin kilimlerinin Osmaniye'nin kökboyalı kilimleriyle meşhur Karatepe'den getirileceği öğrenildi.

Ülkede yaşanan felaketler nedeniyle 1998’den sonra yapılmayan ve 12.’si geçen yıl görkemli bir şekilde kutlanan Altın Koza Film Festivali’nin bu yıl da görkemli bir şekilde yapılması için şimdiden çalışmalara başlandı.

Festivalde kullanılmak ve hediye verilmek üzere Osmaniye’nin kilimleriyle meşhur dünyaca ünlü Karatepe Kilim Kooperatifi’nden kilim sipariş edildi. Karatepe Kilim Kooperatifi Başkanı Cengiz Cafri, film festivaline gönderilmek üzere 150 adet kilimi dokuma çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Geçen yıl da Altınkoza Film Festivali’ne kilim ve hediyelik çantalardan gönderdiklerini belirten Cafri, bu yıl verilen siparişin ikiye katlandığını dile getirdi.

Cafri, kökboyalı el dokuma tezgâhlarında dokudukları kilimleri dünyanın birçok ülkesine gönderdiklerini belirterek, “Altınkoza gibi sanat ve sinema dünyasını buluşturan bir festivale kilim göndermek bizler için gurur verici bir olay. Kilimlerimiz dokuma tezgâhlarında bayanlarımızın ellerinde doğal olarak hazırlanan kök boyalı iplerimizden hazırlanıyor. Bu yönüyle çok orijinal. Bu yüzden de büyük ilgi görüyor.” dedi.

ALTIN KOZA

Çukurova’nın geleneksel ürünü pamuğu simgelemesi dolayısıyla ‘Altın Koza Film Festivali’ adı verilen etkinlik, ilk kez 1969 yılında, ‘Film Şenliği’ olarak düzenlendi. 1973 yılına kadar aralıksız süren şenlik, bu tarihten sonra unutuldu.

1992 yılında yeniden başlatılan festival, “Altın Koza Kültür, Sanat ve Film Festivali” olarak 1997 yılına kadar devam etti. 1998 yılında festival hazırlıkları yapılırken yaşanan deprem felaketi, buna engel oldu. Festival, 1999 yılında ise bu kez Marmara depremi ile askıya alındı.

Uzun bir aradan sonra 2005 yılında yeniden gerçekleştirildi.