Altinok’tan Gökçek’e zehir zemberek ithamlar…

ANKARA - Keçiören Belediye Baskani Turgut Altinok, Keçiören Belediyesi'nin 200 trilyon lira borcu oldugunu ifade eden Ankara Büyüksehir Belediye Baskani Melih Gökçek'e sert tepki gösterdi.

Altinok, Ankara Büyüksehir Bediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu belediyesi oldugunu ileri sürdü.

AK Partili Ankara Büyüksehir Belediye Baskani Melih Gökçek ile yine AK Partili Keçiören Belediye Baskani Turgut Altinok arasindaki söz düellosu devam ediyor. Melih Gökçek’in Keçiören Güçsüzler Yurdu’ndan su parasi alindigini açiklamasi ve Keçiören Belediyesi’nin 200 trilyon lira borcu oldugu ifade etmesi, Turgut Altinok’un tepkisine neden oldu. Iki AK Partili belediye baskani arasindaki polemik, Turgut Altinok’un yaptigi yazili açiklama ile devam etti. Melih Gökçek’in son günlerde kendisi hakkinda bir iftira kampanyasi baslattigini, kamuoyunca bilinen husumeti ile kendisine yeni saldirilar baslattigini ileri süren Altinok, “Bunun sebeninin sürekli olarak yaptirdigi kamuoyu anketlerinde sahsima gösterilen teveccühten kaynaklandigini biliyorum. Olmadik iftiralarla sahsima zarar verebilmek için her türlü iftirayi fütürsuzca siralamaktadir” dedi.

Gökçek’in Keçiören Belediyesi’nin borçlariyla ilgili iddialarina vatandaslarin itibar etmedigini dile getiren Turgut Altinok, Ankara Büyüksehir Belediyesi’nin toplam 6 katrilyon liralik borcu ile Türkiye’nin en borçlu belediyesi oldugunu ileri sürdü. Büyüksehir Belediyesi’nin EGO ile birlikte borcunun 4 katrilyon 300 trilyon, ASKI ile birlikte toplam borcunun 6 katrilyon oldugunu ifade eden Turgut Altinok, “Büyüksehir Belediyesi’nin yanlizca BOTAS’a 750 trilyon lira borcu vardir. BOTAS’a olan borcun nedeni nedir? Ankaralilara veresiye dogalgaz mi satmaktadir? Ankaralilarin aldigi dogalgazin parasini pesin verdigi ve Türkiye’nin en pahali dogalgazini kullandigi herkesin malumudur” seklinde konustu. Altinok, Büyüksehir Belediyesi’nin borçlarinin önemli bir kisminin dis kredilerden kaynaklandigini vurgulayarak, Türkiye’nin itirabirin zedelenmemesi için bu borçlarin Hazine tarafindan ödendigini kaydetti.

Büyüksehir Belediyesi’nin Ankaralilara en pahali dogalgazi sattigini, en pahali suyu sattigi ve en pahali ulasim hizmetini götürdügünü ifade eden Turgut Altinok, Gökçek’in maliyeti 30 dolar olan su saatlerini vatandaslara zorla 300 milyon liraya taktirdigini belirtti.

Keçiören Belediyesi’nin, belediye ile is yapan müteahitlere, SSK’ya ve Emekli Sandigi’na borcu olmadigini belirten Altinok, Keçiören Belediyesi’nin durumu ile Büyüksehir Belediyesi’nin durumunun mukayese bile edilemeyecegini dile getirdi. Keçiören Belediyesi’nin bütçesinin Büyüksehir Belediye bütçeninin yüzde 1’i kadar oldugunu dile getiren Altinok, buna kagmen 12 yilda Keçiören’in yaptigi yatirimlarin Büyüksehir’den fazla oldugunu ileri sürdü.

Keçiören Belediyesi’nin Ankara Büyüksehir Belediyesi’nden alacakli oldugunu açiklayan Turgut Altinok, Keçiören Belediyesi’nin; Havaalani Yolu Projesi’nden 69 trilyon, AKOME alacaklarindan 15 trilyon, ASKI ve çevre temizlik vergilerinden 5 trilyon 718 milyar, eglence vergilerinden 444 milyar, Aktepe Stadi projesinden 5 trilyon 399 milyar olmak üzere toplam 95 trilyon 563 milyar alacakli oldugunu söyledi.