Altıparmak: DAKİK Erzurum için bulunmaz nimet

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Girişimci İşadamları Derneği (ERGİAD) ve Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Girişimci İşadamları Derneği (ERGİAD) ve Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

DASİDEF ve ERGİAD üyeleriyle bir araya gelen Vali Altıparmak, Erzurum’un ekonomik sorunlarına, Aziziye Tabyaları’na yapılan yürüyüşe ve DASİDEF’in düzenlediği DAKİK-3 programına değindi. Vali, Erzurum’un acil çözülmesi gereken sorunlarından ikisinin fuar ve kongre merkezi eksikliği olduğunu söyledi.

Altıparmak, DAKİK-3 programına atıfta bulunarak şunları söyledi: “DAKİK-3 programı Erzurum için bulunmaz bir nimetti. Ama neden bu kadar kısa sürdü ki temennimiz daha uzun olmasıydı. Fakat bu programda da gördük ki Erzurum’un en büyük eksikliği halen bir fuar alanının ve kongre merkezinin olmamasıdır. Erzurum’da fuar alanının gecikmesinde bölge çok büyük kayıplar verir. Her ay en az bir tane fuar yapılması lazım, yılda 12 fuar, sonra 16, 18. Her ay iki fuara çıkarmamız lazım yılda 24 fuar çok çok önemli. Bölgeden geri kalmamamız, bizim acilen fuar alanına ihtiyacımız var. Şimdiye kadar fuar alanının olmayışından çok zarar gördük. Fuar alanı olmuş olsaydı bundan bütün Erzurumlular bütün bölge faydalanacaktı.”

Fuar alanının ve Kongre Merkezi’nin Erzurum’a ekonomik bir canlılık katacağını hatırlatan Altıparmak, “O yüzden en önemli önceliğimiz fuar alanı ve kongre merkezinin biran önce yapılmasıdır. Hem fuar alanının hem de kongre merkezinin bir arada olacağı yeni bir merkezin yapılması için gerekli çalışmaları tamamladık.” diyerek, gerekli çalışmaların devam ettiğine vurgu yaptı.

ERGİAD Mobilya Komitesi tarafından hayata geçirilmesi planan Mobilya AVM’nin bölgeye hareketlilik kazandıracağını söyleyen Vali Ahmet Altıparmak, sitenin bir an önce kurulması için gerekli desteği vereceklerini söyledi. Aziziye Tabyaları’na yapılan yürüyüşe de değinen Vali Altıparmak, bunun ilk kez yapıldığını belirterek, geleneksel hale getirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. 15 binin üzerinde vatandaşın tabyalara yürüdüğüne değinen Altıparmak, gelecek yıllarda bu anlamda Erzurum’un bir cazibe merkezi olacağına işaret etti.

İş adamlarına tavsiyelerde de bulunan Vali Altıparmak, şunları söyledi: “İşletmelerinizde öyle bir sistem kurmalısınız ki işletmeyi kuranlardan kimse kalmazsa bile işletmenin kendisini yürütebilecek bir özellikte olmalıdır. Kuracağınız işletmeyle ilgili çok ayrıntılı bir rapor hazırlamasınız.”

ERGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özdemir, Vali Altıparmak’ın bu ziyaretini çok önemsediklerini belirterek, katılımlarından dolayı teşekkür etti. Başkan Özdemir, “Valimizin Erzurum için yapılan önemli projelere verdiği destekten, müteşebbislerin önünün açılması Erzurum için çok büyük bir kazançtır. Aziziye Tabyaları’na yapılan yürüyüş ile Erzurumlular birlikteliklerini pekiştirmesi için önemli bir adımdır, bundan dolayı Sayın Valimize teşekkür ediyorum.” dedi.