“Altyapı oluşturulmadan dershaneler kapatılamaz”

Ordu Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Sarıkahraman, dershanelerin kapatılması konusu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ordu Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Sarıkahraman, dershanelerin kapatılması konusu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Osman Sarıkahraman, eğitimde altyapının oluşturulmadan, dershanelerin kapatılması düşüncesinin yanlış bir tutum olduğunu ifade etti.

    Türkiye’nin dershanecilik anlamında dünyanın sayılı ülkelerinden biri olduğunu ifade eden Sarıkahraman, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti kadar dershanede ileri safhada olan bir ülke yok. Dershanelerin altyapısını oluşturmadan dershane olmasın demek çok yanlış. 5 bin civarında dershane var. Bu dershanelerin yirmi tane personel çalıştırdığını düşünsek, yüz binin üzerinde öğretmenin işsiz kalması demek. Ülkemizde bir sürü işsiz varken bu işsizlik ordusuna, bir işsizlik ordusu daha eklemenin bir mantığı yok. Eğitim kurumları Türkiye’nin en önemli konularından biridir. Peşinden de sağlık gelir. Bu iki kurumun ikisini de biz düzeltemedik. Düzeltememişken de tekrar böyle bir olguya girmek te çok yanlış bir davranıştır.” dedi.

    “DERSHANE BOŞLUĞUNU DOLDURACAK BİR ÇALIŞMA YOK”

    “Dershaneleri kaldıralım ama altını nasıl dolduralım. Bu dershanelerde eğitim gören çocukları, eğitim veren öğretmenleri, eğitim kurumu haline gelmiş bu yuvaları ne yapacağız. Bunları iyi düşünmek, ona göre hareket etmek lazım.” diyen Sarıkahraman, “Milli Eğitim’de dershane boşluğunu dolduracak şuan da bir çalışma yok. Önce altyapıyı oluşturursunuz, eğitimde eşitliği sağlarsınız, ondan sonra istediğinizi yapabilirsiniz. Şuanda bir eşitlik var mı diye sorarsanız, her bütçeye göre her evin ailenin gelir giderine göre dershaneler var. İnsanlar bir şekilde bir yerlerde eğitim görebiliyor. Biraz daha iyi düşünmek, bunun önünü açmak, altyapısını daha iyi oluşturmak lazım ki biz hala daha köylerden şehirlere, bölgelere taşıma sistemi ile öğrenci getirirken, biz hala daha derslik sayılarımız çok azken, hala okullar yapıyorken dershanelerle uğraşmayı çok doğru bulmuyorum.” ifadelerini kullandı.

    “ÖĞRENCİLER PSİKOLOJİK OLARAK ÇÖKÜNTÜ YAŞAR”

    Sarıkahraman, “Eğer dershaneler altyapı oluşturulmadan kapatılırsa velilerde; veli birden oh be dershaneler kapatıldı diyebilir. Sonuçta dershanelere para vermekten kurtulacak. Ama öğrencide psikolojik olarak bir çöküntü olacağını düşünüyorum. Bunun bazı ailelere de yansıması olacaktır. Çünkü öğrenci özel eğitim alıyor. Bu eğitim kurumları kapandığında bu kez merdiven altı diye tabir ettiğimiz eğitimler başlayacak. Merdiven altı eğitimler daha pahalı ve tehlikeli olur diye düşünüyorum. Bir anlamda kaçakçılık başlar. Devletimiz bunların önüne geçer belki ama sıkıntıya girer. Bu konuları biraz daha iyi düşünmek analiz etmek lazım. Dershane sahipleri ile oturup konuşmak, milli eğitim ile görüşleri paylaşmak, sivil toplum örgütlerinin genel merkezi ile tartışmak lazım. Bunları yapmak çok şey kaybettirmez aksine kazandırır diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.