Amacım Fener’e zarar vermek değil

Bir televizyon programında yaptığı açıklamayla gündeme gelen Hasan Şaş, pek çok konuda samimi açıklamalarda bulundu.

Televizyon programında yaptığı açıklamalarla geçen haftanın en çok konuşulan ismi olan Hasan Şaş, daha esprili, futbolun güzel yanlarını ortaya çıkartan bir programla anılmak istediğini, ne arkadaşlarını ne de Fenerbahçe Kulübü’nü zor durumda bırakmak amacı taşımadığını söyledi.

Radyospor’da Özgür Sancar’la Haber Özel Programı’na katılan Hasan Şaş, “Televizyon programında doğru şeyler söyledim. Bahsettiğim isimlerden tepki almadım; çünkü iyi niyetli olduğumu biliyorlar. Yılmaz Vural, Rıza Çalımbay ve Samet Aybaba’dan teklif aldım. Önümüzdeki sezon antrenörlüğe başlayabilirim” dedi.

İşte Hasan Şaş’ın televizyon programındaki sözlerinden, futbola bakış açısına, Mondragon’dan, antrenörlük düşüncesine ve futbolu bırakma gerekçesinden Galatasaray’ın şampiyonluk şansına kadar pek çok önemli konudaki samimi açıklamaları:

“TELEVİZYON PROGRAMINDA DOĞRU SÖZLER SÖYLEDİM”

Bir insan doğuştan Galatasaraylı, Fenerbahçeli, Beşiktaşlı olamaz. Ben bunu anlatmaya çalıştım. Futbolcuğum döneminde yıllarca sinirli, agresif, sadece maçı kazanmayı düşünen bir futbolcu profili çizdim. Aslında, benim bunun dışında da özelliklerim vardı. Fakat o dönemde gün yüzüne çıkmadı. Şimdi ortaya çıkıyor. Ben, televizyon programında büyük takımlarda oynayan arkadaşlarım başka büyük takımları tutuyor derken, futbolun güzel olan taraflarını ortaya çıkarmaya çalıştım.

Daha espirili, futbolun güzel yanlarını ortaya çıkartan bir programla anılmak istedim. Doğru yaptığıma inanıyorum.

“BAHSETTİĞİM İSİMLERDEN TEPKİ ALMADIM ÇÜNKÜ İYİ NİYETLİ OLDUĞUMU ÇOK İYİ BİLİYORLAR”

Bugün büyük takımlarda oynayan oyuncuların hepsini tanıyorum. Hepsi benim arkadaşım. Hepsi de sonuna kadar takımları için mücadele ederler.
Arif Erdem de dahil olmak üzere, hiçbir isim bana telefon açıp “neden böyle bir açıklama yaptın” diye serzenişte bulunmadı. Beni çok iyi tanıyorlar. Örneğin Arif Erdem’in küçükken tutuğu takım Beşiktaş, ama bu Arif Erdem’in Galatasaray tarihinin en önemli futbolcularından olduğu gerçeğini değiştirir mi? Benim bu samimi açıklamalarımı alıp, kaos yaratmaya çalışmak yakışıksız bir durum.

“ÇİRKİN OLANLARI UNUTUP GÜZELLİKLERİ ORTAYA ÇIKARMAK İSTEDİM”

Bundan sonra buna benzer programlara katılır mıyım, bilmiyorum. Gerçekten güzel bir programdı, espirili, yaklaşımları iyi, futbolu sevdiren program olduğunu düşündüm. Bizim böylesine bir programa ihtiyacımız var. Ben yaptığım bu samimi açıklamalar nedeniyle sıkıntı çekeceksem de çekeyim. Önemli değil. Bir Galatasaraylı’nın Fenerbahçeli, bir Fenerbahçeli’nin Galatasaraylı arkadaşı olabilir. Bunlara alışalım.

“AMACIM FENERBAHÇE’YE ZARAR VERMEK DEĞİLDİ”

Fenerbahçeli arkadaşlarım, yaptığım televizyon programından sonra hiç aramadılar; çünkü beni çok iyi tanıyorlar. Ne demek istediğimi çok iyi anladılar. Ama anlamak istemeyen ve kaos yaratmak isteyen bir kesim var. Benim ne Fenerbahçeli futbolcuları ne de Fenerbahçe Kulübü’ne zara vermek gibi bir niyetim yok.

“MONDRAGON BÜYÜ YAPMAZ”

Galatasaray’ın Şükrü Saraçoğlu Stadı’ndaki kazanamama durumu ortadan kalkacak. Buna inancım tam. Bu maçlar hep devam edecek, ettiği sürece Galatasaray’ın hep şansı var.

Mondragon, sadece Fenerbahçe maçından önce değil, her maçtan önce mum yakıp, dua ediyordu. Yaptığı büyü değildi. Hristiyan olduğu için inançları doğrultusunda dua ediyordu. Mondragon büyü yapmaz. Bunları anlatmaya çalıştım. Yani ben Fenerbahçe Stadı’nda kafama yediğim taşları mı anlatıyım, kavgaları mı anlatıyım. Ben bunları anlatmak istemedim.

-“PROTESTOLAR İÇİMDEKİ FUTBOL ATEŞİNİ SÖNDÜRDÜ O NEDENLE FUTBOLU BIRAKTIM”-

2005-2006 sezonunda yaşadığımız şampiyonluk parayla ölçülmez. Hiçbir şeyle ölçülmez. Ben bunları hatırlamak istiyorum.

Şu anda 33 yaşındayım. 36-37 yaşında bırakırım diye düşünmüştüm. Yaşadığım sakatlıklar, tribünlerden gelen protesto içimdeki ateşi söndürdü. Futboldan soğudum. Öyle olunca ben de bırakmak zorunda kaldım. Şu anda yeni bir mecradayım.

-“VURAL, AYBABA VE ÇALIMBAY’DAN TEKLİF ALDIM”-

Medyanın içerisinde çok yorulursam, sürekli sözlerim çarpıtılmaya çalışılırsa, teknik direktörlük ya da antrenörlüğe geçebilirim. Ama yüzde insandan 90 tanesi doğru anlıyor, 10 tanesi anlamıyorsa demek ki doğru yapıyor ve anlaşılıyorum demektir. O 10 kişi için de üzülürüm.

Yılmaz Vural’dan, Samet Aybaba ve Rıza Çalımbay’dan yardımcı antrenörlük teklifi aldım. Ama ben “Mayıs ayına kadar beni bekleyen, kendimi toparlayım. Mayıs ayından sonra kararımı veririm” dedim.

“GALATASARAY 3-4 HAFTAYI KAYIPSIZ GEÇERSE ŞAMPİYON OLUR”

 Kewell ve Baros’un sakatlıkları büyük kayıptı. Yeni gelenler, sakatlıklar kısacası Galatasaray şu anda bir kaos ortamında. Galatasaray, bu kaos ortamını kayıpsız geçerse bence şampiyonluğun en büyük adayıdır. Şu 3-4 hafta kayıpsız geçerse Galatasaray kesin şampiyon olur. Bu sürçte mağlubiyet olursa şampiyonluktan geri düşer.

“HAYRETTİN DEMİRBAŞ’IN FUTBOL ATEŞİ SÖNMEDİ”

Hayrettin ağabeyle en son Devler Ligi’nde görüştük. İçinde futbol ateşi var. Tekrar futbol oynamasını doğal karşılıyorum. Demek ki içerisinde hâla hırs var. Kendini öyle mutlu hissediyor. Başarılar diliyorum kendisine.