‘Amacımız saltanat peşinde koşmak değil!’

Devlet Bakanı Beşir Atalay, siyasetin bir fedakarlık olduğunu belirterek, "Biz görüntü için, saltanat için hükümet etmiyoruz, hamallığı seviyoruz." dedi.

Şanlıurfa’da AK Parti’nin Merkez İlçe Kongresine katılan Atalay, iktidara geldikleri günden bu yana makro göstergelerde sürekli iyileşme olduğunu, ekonominin yavaş yavaş düzeldiğini dile getirdi.

Ekonomi politikalarıyla birlikte, sosyal projeleri de yürütmeye çalıştıklarının altını çizen Atalay, ”Faiz bir puan düşerse sosyal boyutu ne olur? Enflasyon düşerse topluma nasıl yansır bunu değerlendiriyoruz. Yani sosyal politikaların ekonomi politikalarından etkilenmesine müsaade etmiyoruz. Hükümet ilk kurulduğunda IMF ile problem, sosyal politikalar ve tarım kesimiyle ilgiliydi. Biz IMF ile ilgili programın bu kısmını hallettik, böylece istikrar arttı.” diye konuştu.

2005 yılı sonu itibariyle ülke genelinde 60 bin konut inşaatının tamamlanarak sahiplerine teslim edildiğini aktaran bakan Atalay, 150 bin civarındaki konut inşaatının da devam ettiğini söyledi. Toplu konutun, dünya genelinde insana götürülen en önemli hizmetlerden ve temel insani haklardan biri olduğunu hatırlatan Atalay, hükümet olarak geliri düşük vatandaşlar için hatta sosyal yardıma muhtaç insanlar için bile konutlar inşa etmeyi düşündüklerini bunun da gecekondulaşmayı önleyeceğini ifade etti.

Hazreti Peygamber’in karikatürlerinin yayımlanmasına da tepki gösteren Bakan Atalay, “Hükümet olarak bu krize konsolosluk yakmakla değil de diplomasi çalışmasıyla yaklaştık. Bu da sayın başbakanımızın bütün ülke liderlerine yazmış olduğu bir mektupla, gereken cevaplar, şiddetle değil diplomasi yoluyla en ağır şekilde verilmiştir” dedi.