Aman tansiyona dikkat!

Yüksek tansiyon felç riskini 7 kat, kalp yetmezliği riskini 6 kat, kalp-damar hastalıkları riskini 3-4 kat artırıyor.

HASTALIK HASTALIĞI DOĞURUR

Kronik böbrek hastalığının hipertansiyonu, hipertansiyonun da kronik böbrek hastalığını doğurduğunu ifade eden Turgan, “Dünyada hem şeker hem de hipertansiyon hastalıklarında artış var. Dünyada 1 milyara yakın hipertansif var. Hipertansiyon dünya genelinde yüzde 26 sıklıkla görülüyor. Türkiye’de ise 18 yaş üstü hipertansif sıklığı yüzde 31.8’dir. Yani ülkemizde 15 milyon hipertansif kişi var” diye konuştu. Derneğin yaptığı araştırmaya göre, bu kişilerin sadece yüzde 40’ının hastalığının farkında olduğunu, 6 milyon dolayında kişinin ise hipertansif olduğunun farkında olmadığını anlatan Turgan, araştırmaya katılanların yüzde 32.8’inin kan basıncını daha önce hiç ölçtürmediklerinin ortaya çıktığını söyledi.

Ülke genelinde yüksek tansiyon nedeniyle tedavi görenlerin oranının sadece yüzde 31.1 olduğunu belirten Turgan, hipertansif olanların sadece yüzde 8’inde kan basıncının kontrol altında olduğunu bildirdi.Turgan, hipertansiyon tedavisi için ilaç kullanan gruptakilerin kan basıncının kontrol oranının ise yüzde 20 olduğunu kaydetti.

MAKARNA DA BİLE GİZLİ TUZ VAR

Yüksek tansiyona neden olan etkenlerin başında tuz tüketiminin geldiğini ifade eden Turgan, “Normal, sağlıklı bir kişinin günde 3-4 gramdan fazla tuza ihtiyacı yoktur. Oysa çağdaş toplumlarda günde kişi başına 8-10 gram tuz tüketilmektedir. Bu 15 grama kadar çıkmaktadır. Bu tuzların yüzde 70’i gizli tuz içeren gıdalardan alınmaktadır” dedi. Turşu, ev tarhanası ve ev makarnası gibi geleneksel gıdalarda ve fast-food denilen yiyeceklerde yüksek miktarda gizli tuz bulunduğuna işaret eden Turgan, bunlardan kaçınılmasını önerdi.

YÜRÜYÜN, BİSİKLETE BİNİN

Turgan, kan basıncının düşürülmesi için yapılması gerekenleri de şöyle sıraladı:

Fiziksel olarak aktif olun. Her gün veya gün aşırı 30-60 dakika yürüyün, bisiklete binin veya yüzün.
Sağlıklı beslenin. Bol sebze ve meyve, az yağlı süt ve süt ürünleri tüketin. Hazır gıdalardan kaçının.
Az tuz tüketin.
İdeal kiloda olun.
Sigarayı bırakın.
Turgan, hipertansiyonu olan kişilerin de şeker ve kolesterol ile böbrek fonksiyonlarını ölçtürmesi, kan ve idrar testi yaptırması gerektiğini bildirdi.

font color=red> Değer 12-14 arasında ise tehlike var

Turgan, tüm vatandaşların en az yılda bir kez tansiyonlarını ölçtürmesini istedi. Hipertansiyonun tek tanısının bu ölçümün yapılması olduğunu anlatan Turgan, “Çünkü hipertansiyon bazen kendini hiç belli etmez” dedi. Turgan, “Kişiler, kendi sağlığıyla ilgili hedefleri bilmelidir. Yüksek kan basıncı nedir, bunu mutlaka öğrenmelidir. Kan basıncı yüksek olanlar mutlaka ilaç tedavisine başlamalıdır. İlaç kullanmakla birlikte sağlıklı yaşam için gerekli kuralları da uygulamalıdır” diye konuştu. Turgan, kan basıncının 12/8’in altında olmasının oldukça iyi olduğunu belirterek, hastane ölçümlerinde 14/9, evde yapılan ölçümlerde ise 13.5/8.5, diyabet ve böbrek hastalığı olanlarda ise 13/8’in üstünün hipertansiyon anlamına geleceğine dikkati çekti. 12-14/8-9 arası kan basıncının tehlikeye doğru gidiş olduğunu anlatan Turgan, bu değerlere sahip kişilerin “Prehipertansif” olarak adlandırıldığını bildirdi. Ülkede bu kişilerin sayısının 19 milyon olduğunu belirten Turgan, gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu kişilerin ileride hipertansif olacağını söyledi.