Amasra’daki Kuskayasi yol aniti Italyanlar tarafindan restore ediliyor

BARTIN - Bartin'in turistik ilçesi Amasra'da, dünyada tek ve Anadolu'da benzeri bulunmayan çok sayida turistin ugrak yeri olan Roma dönemine ait Kuskayasi - Yol Aniti Italyanlar tarafindan restore ediliyor.

Kuskayasi Yol Aniti’nda bulunan kral heykelinin basi ve anittaki kartal basinin defineciler tarafindan kirilarak çalinmasi ve tahrip edilmesi üzerine Italyanlarin restore sözü vermisti.
Ekipte restorasyon sorumlusu mühendis Romano Cavaletti, Padova Arkeoloji Müzesi Müdürü Guirolama Zampieri, mimarlar Daniele Zuccato, Gianio Manfioletti, restoratörler Corunna Canale, Paola Zaroaster bulunuyor. Yaklasik bir yilda çalismalarin tamamlanacagi belirtildi.

Bartin Belediye Baskani M.Riza Yalçinkaya Kuskayasi-Yol Aniti’nin M.S. 41-54 tarihleri arasinda Roma Imparatoru Tiberius Germanicus Cladius zamaninda Bithynis Pontus Valiligi’ne atanan Gais Julius Aeuilb tarafindan, bölgenin, ‘karayolu dinlenme yeri’ oldugunu belirtmek için yaptirdigini söyledi. Anadolu’da tek olan Kuskayasi Yol Anitinin Italyan kültürüne çok benzedigini anlatan Fontaniva Müze Müdürü Profesör Girolama Zampleri yol anitinin restorasyonun yapma amaçlarinin sadece Roma dönemine ait bir eser oldugu için degil, Poflagonya yolunun üzerinde bulunmasindan dolayi oldugunu söyledi. Kuskayasi Yol Aniti restorasyonu için Bartin’a gelen Italyan heyet, Bartin Valisi Ali Güngör ve Bartin Belediye Baskani M.Riza Yalçinkaya’yi da makamlarinda ziyaret etti.