Amatör telsizci astronotla telsizden konuştu

İstanbul Valisi Muammer Güler, Sivil Savunma Günü nedeniyle çeşitli sivil savunma kuruluşları ve arama kurtarma birliği temsilcilerini kabul etti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Sivil Savunma Günü nedeniyle İstanbul İl Sivil Savunma Müdürü İbrahim Tarı, Sivil Savunma ve Arama Kurtarma Birliği temsilcileri, Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği (TRAC) temsilcileri ile özel kuruluşların arama kurtarma birliği temsilcilerini kabul etti. Valilik makamında gerçekleşen kabulde temsilcilerin Sivil Savunma Günleri’ni kutlayan Vali Güler’e misafirleri değişik hediyeler sundu. İl Sivil Savunma Müdürü İbrahim Tarı, Vali Güler’e yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken, hediye olarak rengi sarı-lacivert olan bir yangın söndürme tüpü hediye etti. Tarı, hediyeyi Vali Güler Fenerbahçeli olduğu için sarı-laciverte boyadıklarını belirtirken, Güler de takım renklerine boyanarak bu tüplerin satışının cazip hale getirilebileceğini söyledi.

-Amatör kadın telsizci, Vali Güler’e astronotla yaptığı telsiz konuşmasını anlattı-

TRAC Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Başak’ın eşi Gülay Başak da, Vali Güler’e hediyesini verdikten sonra uzayda bir astronotla telsiz konuşması yaptığını anlattı. Başak’ın sözleri Muammer Güler’in dikkatini çekince, amatör kadın telsizci olayı nasıl gerçekleştirdiklerini anlattı. Gülay Başak, NASA’ya bağlı Amerikalı bir astronotun uzayda amatör telsizcilerle temasa geçtiğini ve kendilerinin de Bil McArthur isimli astronotla konuştuklarını söyledi. Astronotun amatör bir telsizci olduğunu ve uzayda vaktinin bir kısmını bu işe ayırdığını anlatan Başak, NASA’dan konuşma yaptıklarına dair gönderilen bir belgeyi de Vali Güler’e gösterdi. Güler’le Gülay Başak’ın konuşmasına sonradan dahil olan eşi TRAC Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Başak da, telsiz ile böyle bir konuşmanın mümkün olabileceğini ifade etti.

-Vali Güler, fotoğrafını çeken turistleri valiliğe davet etti-

İstanbul Valisi Muammer Güler, ziyaretin sonunda valilik önünde misafirleriyle birlikte basın mensuplarına poz verdi. Bu sırada valilik dışından fotoğraf çeken Hollandalı turistler Güler’in ilgisini çekti. Muammer Güler, fotoğraf çekmesine izin verdiği turistleri içeri çağırarak yakından ilgilendi. Hollandalı turistlerle valilik bahçesinde bir süre sohbet eden Güler, valilik binasının tarihi öneminden bahsetti. Güler’in binayı gezdirmek için içeri davet ettiği turistler uçaklarının hareket saatinin yaklaştığını belirterek bu teklifi geri çevirdi.