Amazon ormanlarında taş devrinden kalma ilkel kabile

Amazon ormanlarının Brezilya-Peru sınırında kalan kesiminde taş devrinde gibi yaşayan bir kabile keşfedildi.

Yerli kabileler üzerine araştırmalar yapan ve merkezi İngiltere’de bulunan Survival International adlı sivil toplum kuruluşuna bağlı bir ekip, Brezilya’nın Peru sınırında bulunan Acre eyaletinde yaptığı incelemeler sırasında sıradışı görüntülere tanıklık etti.

HELİKOPTERE OK ATTILAR

Helikopterle bölgeyi tarayan ekip, daha önce kendi kabileleri dışında kimseyle iletişim kurmamış ve modern insanla hiç karşılaşmamış yerlilere ait, yapraklardan yapılmış kulübeleri tespit etti. Hala taş devrini yaşayan kabile üyeleri, havada gürültüyle uçan helikopteri görünce korku içinde ormana kaçarken, helikopter savunma pozisyonuna geçen yerlilerin ok atışlarına da hedef oldu.

KAÇAKÇILARA HEDEF OLUYORLAR

Yetkililer, bölgede çok sayıda benzer kabile bulunduğunu ancak bu grupların bölgede faaliyet gösteren kereste kaçakçıları tarafından yerlerinden edildiğini, çoğu zaman da öldürüldüğünü ifade etti. Peru polisi daha önce kaçakçılara yönelik olarak düzenlediği operasyonlarda benzer görüntülere rastlamıştı.

Brezilya ve Peru hükümetleri, Amazon ormanlarında doğal dengenin bozulmaması ve yerli kabilelerin korunması için uzun zamandır mücadele ediyor. Uzmanlar, bölgede varlığı henüz tespit edilmeyen yüzlerce benzer kabile bulunduğuna inanıyor.GAZETEPORT