Ambulans bekledi hastane yolunda öldü

Romanya'nın doğusundaki Vaslui ilinde yaşlı bir hasta, karın sancısı şikayetiyle gittiği kasaba hastanesinde 11 saat boyunca şehir hastanesine sevk edilmeyi bekledi. Ambulansa alındıktan sonra hastaneye 10 dakika kala öldü.

Romanya’nın doğusundaki Vaslui ilinde yaşlı bir hasta, karın sancısı şikayetiyle gittiği kasaba hastanesinde 11 saat boyunca şehir hastanesine sevk edilmeyi bekledi. 11 saat sonra gelen ambülansa alınan hasta, şehir hastanesine 10 dakika kala can verdi.

Vaslui iline bağlı Negreşti kasabasında oturan 74 yaşındaki yaşlı bir hasta, yürek yakan ihmale kurban gitti. Karın bölgesindeki ağır sancı şikayetiyle kasaba hastanesine başvuran yaşlı adam, 35 kilometre uzaklıktaki Vaslui il hastanesine sevk edildi. Ancak ambülans sancılar içinde bekleyen hastayı almaya 11 saat sonra geldi. Ambülansa bindirilen hasta, Vaslui hastanesine 10 dakika kala yaşamını yitirdi.

Vaslui’yi karıştıran skandala sağlık bakanlığı el koydu. Vaslui il hastanesinden ambülans hizmetleri müdürü ile başhekim açığa alındı. Negreşti hastanesinde ise hastayı muayene eden doktor Adrian Lasai ambülans talep ederken acil durum bildirmediği, acil durum operatörü ise öncelik sıralamasını eksik yaptığı gerekçesiyle görevlerinden geçici olarak el çektirildi.

Açığa alınan Vaslui acil durum müdürü Dan Filibiu, Negreşti’den gelen anonsta ‘acil’ kodu kullanılmadığını öne sürdü. Filibiu, “Negreşti’ye gönderdiğimiz ambülans, acil olarak bildirilen ‘kayak yaparken düşen bir çocuğu’ almak için yön değiştirdi. Durumu Negreşti hastanesine bildirdik, bize acil bir durum olmadığını söylediler.” sözleriyle kendini savundu.

İKİ GÜN SONRA AYNI SKANDAL

Bu acı olaydan iki gün sonra Vaslui ambülans servisi yeni bir skandala imza attı. Yine bir çağrıya zamanında yetişemeyen ambülans hastaneye 39 yaşındaki hastanın ölüsünü getirdi. Edinilen bilgilere göre, kalp krizi şikayetiyle çağırdıkları ambulansın geciktiğini fark eden hasta yakınları, kendi otomobilleriyle hastaneye doğru yola koyuldu. Yolda karşılaştıkları ambülansa naklettikleri hastaya, araçta sadece hemşire olması nedeniyle yeterli müdahale yapılamadı. Ambülans hastane bahçesine girdiğinde ise doktorlar hastanın ölmüş olduğunu rapor etmekle yetindi.