Amerika Irak’tan çekilirse ne olur?

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesinde bugün yer alan bir makalede, Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilmesi halinde İran ve Türkiye'nin kuzey Irak'ta çatışabileceği savunuldu.

Michalis Firillas imzasıyla yer alan makalede ABD’nin, Kuzey Irak’ta askeri varlığının sürmesi gerektiği kaydedildi ve bunun için Vietnam örneğinin uygulanabileceği öne sürüldü.

Washington’ın Irak konusunda bir panik içerisinde olduğu belirtilen makalede Amerika’nın 2008 gibi Irak’tan çekilebileceğini herkesin tahmin ettiği kaydedildi. ABD Başkanı George W. Bush tarafından açıklanan yeni stratejinin sadece geri çekilişin mazeretini oluşturduğu savunulan makalede, tam çekilişin ise işgalden daha büyük bir hata olacağı iddia edildi.

Makalede ABD’nin Ortadoğu’da tamamen kaybetmesini önleyen şeyin Irak’taki varlığı olduğu belirtilirken, tamamen çekilmenin yol açacağı Irak’ın bölünmesi ve bunun bölgeye etkisinin, kontrol edilmesi mümkün olmayan küresel sorunlara yol açacağı kaydedildi.

Ancak buna karşın üçüncü bir seçeneğin bulunduğu ve bu seçeneğin, birçok avantaja sahip olmasının yanı sıra ABD kayıplarını minimuma indireceği ve bölgeye daha büyük istikrar getirebileceği kaydedildi. Bu seçeneğe göre ise “ABD, Irak’tan tamamen çekilmemeli. Bunun yerine Irak’ın en istikrarlı kısmı olan Kürtlerin kontrolündeki kuzeyde, güçlendirilmiş, yarı kalıcı bir (askeri) varlık oluşturmalı. Buradaki üs için, müttefik komşu ülkelere dağılmış olan hava güçleri tarafından desteklenen, özel kuvvetler ve başka uzmanlardan oluşan, bir bölük büyüklüğünde karma bir güç yeterli olabilir.” denildi. Her ne kadar Amerika’yı hedef alan saldırılar tamamen bitmeyecek olsa da bu şekilde kayıpların ciddi biçimde düşebileceği ifade edildi.

Amerika’nın Irak’taki varlığının “işgalciden muhafız konumuna dönüşmesinin” akan kanı azaltmayacağı belirtilen makalede, barışın ancak Şiiler ve Sünniler arasındaki sorunun giderilmesiyle sağlanabileceğine vurgu yapıldı. Makalede Şii-Sünni çatışmasının asıl kökeninde ise yaklaşık 30 yıl önce “Humeynizmin Sünni hegemonyasına karşı koymaya başlamasının” yattığı belirtildi. Çatışmanın çözümünün ise ancak ılımlı bir Sünni komşu ülke ile İran’ın müdahil olmasıyla bulunabileceği kaydedildi.

ABD’nin Irak’tan çekilmesinin ABD prestijine büyük bir zarar vereceği savunulan makalede Irak için “daha fazla esnekliğin ve ABD’nin etkisinin daha az olacağı güvenli topraklara çekilmeye istekli olunduğunun gösterildiği Vietnam tarzı bir çekilme” önerildi. Bu şekilde “Amerika’nın havlu atmadığını bilmenin” de kendi içindeki militanlardan korkan Suudi Arabistan, Ürdün, Kuveyt ve Mısır için de önemli olduğu vurgulandı. Suriye ve İran’ın da Amerika’nın çekilmesi ile oluşabilecek bir bölgesel vakumdan çekindikleri ve ABD’nin kuzey Irak’ta bu şekildeki varlığına sıcak bakabilecekleri belirtildi.

Kürtler ile bir ittifakın “yapılabilir ve zaruri” olduğu ifade edilen makalede buna gerekçe olarak da Kürtlerin “Irak’ta eksik olan bir şeye, ulus düşüncesine sahip olması” gösterildi. Kürtlerin bu şekilde “Şii ve Sünnilerle trapez oynayan ABD’ye tutulabilir bir iş önerdikleri” kaydedildi.

ABD’nin kuzeydeki varlığının hayatî öneme sahip olduğu savunulan makalede buna gerekçe olarak da “Kürtlerin korunmaması halinde bir bölgesel çatışma için gerçek bir potansiyel olması, Amerikan varlığının Kürtlerin bağımsızlığı arayamayacağının garantisi olması” gösterildi. Makalede “Bu önemli çünkü bu durum Türkiye ve İran’ı uzakta tutacak. Türkiye sık sık Kuzey Irak’ta maceraya atılma eğilimi gösterdi. Böyle bir şeye, sadece Kürtler tarafından müsamaha gösterilmeyecek, İran da şimdiden kayıtsız kalmayacağını belirtmiş bulunuyor” denildi.

Irak’a güneyden girmesi çok uzak ihtimal olan İran’ın, kuzeye doğrudan karışma konusunda ise pek tereddüt göstermeyeceği öne sürülen makalede, “bir süre öncesine kadar ortak çıkarlar ve Irak devletinin varlığı gibi faktörler arasındaki ‘hassas bir denge ayarı’ ile engellenmiş olan kuzey Irak’ta bir Türk-İran çatışmasının çıkma olasılığı, Amerika’nın Irak’tan çekilişi sırasında daha da artacak” denildi.

Son olarak Amerika’nın Irak’ı işgalinin bölgede iki yapıyı bozduğu ifade edildi. Bunun birincisinin, Şii-Sünni dengesini bozması, ikincisinin ise Ortadoğu’nun sıkı devlet sisteminin destek kolonlarından birini çekmesi olduğu belirtildi. Amerika’nın, ilki için yapabilecek çok az şeyi olduğu ifade edilirken, ikincisi için ise ABD’nin bir destek krişi gibi hareket ederek Irak’taki kaosun bölgesel bir soruna dönüşmemesini sağlayabileceği kaydedildi.