Amerika’dan Türkiye açıklaması

Beyaz Saray'dan Türkiye hakkında açıklama geldi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye hakkında açıklama yaptı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan tahıl krizini çözmek için oynadığı rolü memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Beyaz Saray günlük basın brifinginde, Rusya-Ukrayna savaşını, G7 ve NATO zirvelerini değerlendiren Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, tahıl krizine ilişkin de değerlendirmeler yaptı. Bu anlamda Türkiye’nin rolüne değinen Kirby, “Türkiye’nin bu konudaki rolünü kesinlikle memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO SÜRECİ
Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tüm dünyada baş gösteren tahıl krizinin G7 zirvesinin gündem maddelerinden biri olacağını belirten Kirby, Biden yönetiminin bu konunun çözümü için çaba harcadığını kaydetti.

Kirby, “Türkler de bu konuda Ruslar ile konuşuyor. Türkiye’nin bu konudaki rolünü kesinlikle memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye, tarım ürünlerinin deniz yoluyla nakliyatı için bazı çabalar sarf ediyor.” dedi.

NATO zirvesinin ana gündemlerinden birinin de Finlandiya ve İsveç’in üyelik başvurusu olacağını vurgulayan Kirby, “Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın aralarındaki meseleleri çözeceği ve Finlandiya ile İsveç’in NATO’ya katılacağından eminiz. Ancak size bunun için zaman veremem.” diye konuştu.