Amerikalı ve İngiliz gözlemciler baskın öncesi cezaevinden ayrıldı

İsrail askerlerinin, Batı Şeria'daki Eriha kasabasındaki hapishaneye yönelik operasyonunda 2 Filistinlinin öldüğü, 18 Filistinlinin de yaralandığı bildirildi.

Amerikalı ve İngiliz gözlemcilerin ise güvenlik gerekçesiyle operasyon öncesi cezaevinden çıktıkları bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw yayınladığı açıklamada, “Filistin yönetimi, yükümlülüklerini yerine getirmede başarısız oldu. Sonuç olarak personelimizin güvenliği öncelik kazanmıştır” dedi. Öte yandan, Amerikalı ve İngiliz yetkililerin 8 Mart’ta Mahmut Abbas’a bir mektup göndererek, güvenlik nedeniyle gözlemcilerin geri çekilebileceğini ilettiği belirtildi.

ABD’li bir yetkili, gözlemcilerin İsrail askerlerinin gelmesinden kısa bir süre önce ayrıldıklarını ancak baskında ABD-İsrail işbirliği olmadığını dile getirdi. Ancak yetkili, Abbas’a gönderilen ve gözlemcilerin çekilebileceğinin belirtildiği mektubun İsraillilere de gönderildiğini kaydetti.

Cezaevindeki mahkumlar arasında Filistin Halk Kurtuluş Örgütü lideri Ahmet Sedat’ın da olduğu kaydedildi. İsrail askerleri Sedat ve başka bazı Filisinlilerin kendilerine teslim edilmesini istedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın yardımcılarından Ahmet Abdurrahman, “Sedat’ın güvenliğinden Amerikalıları ve İngilizleri sorumlu tutuyoruz. Onların geri çekilmesi Filistin yönetimiyle yaptıkları anlaşmanın ihlal edilmesidir” açıklamasını yaptı.

İki helikopter, 50 cip ve 3 tankın katıldığı operasyonda cezaevine kurşun yağdıran İsrail askerleri, yakındaki bir okulda bulunan Filistinli öğrenci ve öğretmenleri ise tahliye etti.

Eriha’daki cezaevinden 9 Şubat’ta yaklaşık 46 Filistinli serbest bırakılmıştı. İsrail askerleri 9 Şubat’tan bu yana Eriha’ya çeşitli operasyonlar düzenliyordu.