Amerikalıları şaşırtan 6 bin yıllık mektup

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'nin kardeş şehri ABD'nin Kuzey Karolina eyaletinden gelen heyeti kabul etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kayseri’nin kardeş şehri ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinden gelen heyeti kabul etti. Bu yaz Kayseri’de yapılan kazıdan çıkan 6-7 bin liralık mektuba değinen Özhaseki, “Mektupta bir kadın eşine mektup yazıyor. Sen işine kafayı taktın, eşini değil işini seviyorsun ifadelerine veriyor. Bugün de aynı sonu Kayserili işadamlarına hanımları söylüyor.”
dedi. Özhaseki’nin anlattıkları Amerikalı heyeti şaşırttı.

Kuzey Karolina Eyalet Senatörü Robert Benjamin Clark III, Kuzey Karolina Eyalet Senatörü David Lamar Curtis, eşi Rachel M. Curtis, Kuzey Karolina Eyalet Milletvekili Ruth Culbertson Samuelson, Kuzey Karolina Eyalet Milletvekili Namon Leo Daughtry, eşi Helen Finch Daughtry ve Kuzey Karolina Eyalet Milletvekili Clyde Robert Brawley, Jr.’dan oluşan Kuzey Karolina heyeti, 20 yıldır seçilerek görevi başında bulunan başkanı ziyaret ettiklerini, bu başarıyı merak ettiklerini ve gıpta ile baktıklarını söyledi. Heyet, Kayseri ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve karşılıklı görüşmelerle ticari ilişkilerinde geliştirilmesini arzuladıklarını ifade etti. Heyet, Kayseri’de yapılabilecek yatırımlar konusunda ya da karşılıklı yapılacak yatırım ile ticari ilişkiler konusunda fikir alış verişinde bulunulması yönünde talepleri oldu.

Başkan Özhaseki, Kuzey Kalorina ziyareti yaptıklarını ve başlayan ikili görüşmelerin olumlu geliştiğini ifade etti. Özhaseki, Kayseri’nin tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve Amerikalı misafirlerinde insanoğlunun ilk yaşam alanları olan doğuya doğruda geldiklerini aktardı. Kayseri Kaniş Kuram’da yapılan kazılarda 6 bin öncesine ait yaşamla ilgili bilgilere ulaşıldığını hatırlatan Özhaseki, “Burada yapılan kazılarda şehrimizin 6 bin yıllık geçmişinde önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı ve doğudan gelen kavimlerin ciddi alış verişler yaptığı bilgilerinin ortaya çıktığını ifade etti. Kil tabletler üzerine yazılmış tabletler, çek ve senetlerin ortaya çıktı. Karşılıklı yapılan senetler var. Burada insanların ticaretleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra sosyal yaşamla ilgili de bilgilere ulaşıyoruz.” dedi.

Başkan Özhaseki, bu yaz yapılan kazıda çıkan bir mektuptan bahsederek, şu bilgileri verdi: “Mektupta bir kadın eşine mektup yazıyor. Sen işine kafayı taktın, eşini değil işini seviyorsun ifadelerine veriyor. Bugün de aynı sonu Kayserili işadamlarına hanımları söylüyor. 6-7 bin yılda çok bir şey değişmemiş ve devam ediyor. Böyle bir derin ve uzun bir tarihimiz var. Bu özelliğimizin yanında günümüzde yakalamaya çalışan yapımız var. Şehir olarak alt ya da üst yapı bazında çok ciddi bir sorunumuz yok. İhtiyacımız yok.”

Başkan Mehmet Özhaseki, ziyarette Amerikalı misafirlerine üzerinde Osmanlı motifleri bulunan vazo hediye etti.