Amerikan askerinden bir itiraf daha

Irak'ta, geçen yıl bir genç kıza tecavüz ettiği ve ailesiyle birlikte öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Amerikan askerlerinden biri daha suçunu itiraf etti.

Cortez, olaya karışmakla suçlanan 5 askerden, suçunu itiraf eden ikinci asker oldu. Suçunu itiraf eden Cortez, ölüm cezasına çarptırılmaktan kurtuldu.

Daha önce 23 yaşındaki Amerikalı asker James Barker da suçunu itiraf etmişti.

Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneyindeki Mahmudiye’de 12 Mart 2006’da meydana gelen olayda askerler, 14 yaşındaki Abir Kasım El Cenebi adlı Iraklı kıza tecavüz ettikten sonra kızı ve ailesini öldürmüştü.

Sözkonusu olay, Irak’ta sivillere yönelik olarak yapıldığı iddia edilen saldırılar ve diğer suiistimal olayları arasında en kötüsü olarak kabul ediliyor.

Bu arada, Trent Thomas adlı bir Amerikan deniz piyadesinin de nisan ayında, Irak’ın Hamdaniye kasabasında 52 yaşındaki Haşim İbrahim Avad’ın kaçırılıp öldürülmesi olayına karıştığını itiraf ettiği bildirildi.

ABD’deki askeri mahkemede yargılanan Thomas, savcıyla varılan anlaşma çerçevesinde, sahte evrak düzenleme, saldırı, soygun gibi suçları da kabul etti.

Avad cinayetiyle ilgili davada yargılanan 8 kişilik tim içinde yer alan Thomas hakkındaki kararın önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor.