Amerikan askerlerinin katliam görüntüleri yayınlandı

Arap ülkelerinin en önde gelen televizyonları El Cezire ile El Arabiya, Irak'ta geçen yıl Kasım ayında Amerikan askerlerinin Hadise kasabasında gerçekleştirdiği katliamı gösterdi.

Time dergisinin Iraklı gazetecilik okulu öğrencisinin çektiği video kaydından aldığı görüntülerde, başkent Bağdat’ın 220 km kuzeybatısında yer alan Hadise kasabasında Amerikan askerlerinin 19 Kasım 2005’te güvenlik araması sırasındaki yaylım ateşinde ölen 24 kişi içinde çocuk ve kadın bedenleri de görülüyor.

Irak’ta işgal yönetiminde 3 yılını dolduran Amerikan ordusunun geçen hafta kabul ettiği katliamda görev alan askerlerin soruşturulacağı açıklanmıştı.

ABD ordusundan Korgeneral Peter Chiarelli, Hadise katliamından dolayı 12 asker hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Korgeneral Chiarelli, katliamın Donanma Ağır Ceza Soruşturma Dairesi’ne gönderildiğini bildirdi.

Bağdat İnsan Hakları Merkezi adlı kuruluşun başkanı Talal El Züheyri, ”Bu katliamda soruşturma yapılsa da gereken cezaların verilmeyeceğinden kaygılıyız” dedi. Züheyri, ”En fazla 2 yıl hapis cezası, ailelerin yok edilmesinin karşılığı olamaz” da dedi.

-BAŞLARDA KURŞUN YARALARI-

Hadise Hastanesi Başhekimi Velid El Ubeydi, ”Morga getirilen cesetlerde hep göğüste ve başta kurşun yaraları vardı” diyor.

Amerikan askerlerinin silah taşımayan ”en az 15 kişiyi katlettiği” bu kayıtta belirtiliyor.

Evlerin içleri, kan birikintileri içinde kurşunların parçaladığı insan etinin parçaları ve torbalara sıkıştırılmış cesetlerle görüntüleniyor. Bir çocuk, ”Öldü babam, öldü babam” diyerek babasının cesedine sarılıyor.

Amerikan askerlerinin giriştiği katliamda 8 kişilik ailenin 3 yaşındaki üyesinin de katledildiği görüntülerde anlatılıyor. Bir ölünün kurşunlardan yok olmuş yüzü, operasyonda kullanılan bombanın yok ettiği kollar ve bacakların kopuk hali görülüyor.

Hadiseliler, ”Bush, Talabani, Allavi’nin getireceği demokrasi bu mu?” diyor.

Bağdat Hammurabi İnsan Hakları Merkezi’nin Başkanı Abdurrahman El Meşhedeni, Amerikan askerlerinin yola konmuş bombanın patlatılmasının ardından kasabada 15 insanı öldürdüğünü, kamyonete yüklenen cesetlerin içinde 3 yaşında bir kız çocuğunun da bulunduğnu bildiriyor.

20 Kasım 2005’te, ABD Deniz Piyadeleri Birliği Albayı Jeffrey Pool, bir gün önce yola döşenen bombanın 1 Amerikalı askerle 15 sivili öldürmesi üzerine operasyona girişildiğini, bu operasyonda direnişçilerden 8’inin ölü ele geçtiğini bildirmişti.