Amerikan karşıtlığı artıyor

Irak işgali dördüncü yılında devam ederken, ABD'nin tüm dünyadaki imajı erimeye devam ediyor.

Pew araştırma merkezinin yaptığı anket sonuçlarına göre, ABD’nin imajı en çok İspanya’da bozuldu. İspanya’da geçen yıl ABD’ye verilen destek yüzde 41 iken bu yıl yüzde 23’e geriledi.

Pew araştırma merkezinin aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 diğer ülkede toplam 17 bin kişi ile görüşerek yaptığı araştırma, İspanya, Hindistan ve Türkiye’de Amerika ile ilgili görüşlerin keskin biçimde olumsuz hale geldiğini ortaya koydu. Araştırma sonucuna göre Türkiye’de ABD ile ilgili olumlu görüşlere sahip olanların oranı yüzde 12.

Amerika’ya karşı olumlu görüşlerin önemli oranda azaldığı diğer ülkeler yüzde 56 destekle Endonezya (geçen yıl yüzde 71), yüzde 43 destekle Rusya (geçen yıl yüzde 52), ve yüzde 30 destekle Endonezya (geçen yıl yüzde 38).

ABD’nin müttefiklerinde de bu ülkeye destek giderek düşüyor. Geçen yıl ABD ile ilgili yüzde 43 destek veren Fransızların bu yıl desteği yüzde 39’a geriledi. Almanya’da da bu oran yüzde 37’ye düştü. Geçen yıl Almanya’da ABD’ye destek yüzde 41 dolayındaydı.

Araştırma ayrıca Amerika’nın imajının dünya genelinde bozulmasında en büyük payın Irak’ın işgali olduğunu da ortaya çıkardı. Irak işgalinde ABD’ye destek veren İngiltere’de bile halkın yüzde 60’ı Irak savaşı sonrası dünyanın güvenliğinin azaldığını düşünüyor.

Ankete katılan Amerikalıların yarısı, şu anki İran hükümetinin dünya için büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtirken, Avrupalı halklar İran’ı büyük bir tehdit olarak algılamadıklarını ifade ediyor.