Amerikan uçak gemisi Türk gazetecilere gezdirildi

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Muğla'nın Marmaris ilçesine gelen ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait USS Theodore Roosvet isimli uçak gemisine bir gezi düzenleyerek, bazı bölümlerini basın mensuplarına tanıttı.

Gezi programı, gazetecilerin Marmaris Gümrük Müdürlüğü önünde toplanmasıyla başladı. Türk gümrük yetkilileri tarafından tek tek üstleri aranan medya mensupları, kimlikleri alındıktan sonra özel sektörden kiralanan bir tekneye bindirildi. ABD’nin eski başkanlarından Theodore Roosvelt’in adını taşıyan uçak gemisi, sadeliği ve büyüklüğü ile dikkat çekti. Türk teknesindeki gazeteciler, aramaya tâbi tutulmadan geminin üst katlarına çıkarıldı. En üst katın bir altındaki bu yerde, beklemeye alınmış çok sayıda helikopter ve uçak bulunuyordu. Ardından haberciler, uçakların havalandığı en üst kata çıkarıldı. “V” şeklindeki geminin en üst katının büyüklüğünün 4.5 dönüm olduğu açıklandı. Geminin üzerindeki onlarca uçak ve helikopterin bakımıyla uğraşan askerler, gazetecilere aldırmadan çalışmaya devam etti. Bıyıklı askerler ve erkeklerle birlikte aynı işi yapan üstü başı kirli bayanlar dikkat çekti. Açıklamalara göre gemideki askerlerin yüzde 13’ünü hanımlar oluşturuyor.

Askerlerin Marmaris ve Türkiye’yi çok sevdiğini belirten yetkililer, güvenlik endişesi taşımadıklarını, geminin Türkiye’ye güvenli olduğu için geldiğini ifade etti. Askeri yetkililerin verdiği bilgiye göre gemi, Marmaris’e gelmeden önce Irak bölgesinde görev yaptı. Marmaris’e yanaşan gemideki uçaklar bakımdan geçerken askeri personel de otobüslerle Ege’nin çeşitli yerlerine giderek eğleniyor. Nükleer enerji ile çalışan gemide her dinden asker görev yapıyor. Gemide üç büyük dine ait ibadethaneler, eğlence yerleri, kütüphane, internet ve televizyon imkanı bulunuyor.

‘Big stick-Büyük sopa’ olarak adlandırılan geminin simgesi ise kocaman boynuzları bir geyik kafası. Roosevelt tarafından öldürüldüğü ileri sürülen geyik için gemide camlarla çevrili bir alan oluşturulmuş. Canlı gibi duran kafanın yanına, olayın hikayesi ve Roosevelt’in fotoğrafları asılmış.