Amerika’nın Sesi (VOA)’ne İran sansürü

Uluslararası uydu yayını hizmeti veren Eutelsat, İran'ın bilerek, CBB ve Amerikanın Sesi televizyonlarının Farsça uydu yayınlarını engellemeye çalışmakla suçladı.

Eutelsat’dan yapılan açıklamada, İran’ın BBC ve Amerikanın Sesi televizyonlarının Farsça yayınlarını “bilerek engellemeye çalıştığını” belirtti.

Eutelsat, iki kanalın yayınlarının “defalarca engellenme operasyonlarına hedef olduklarını ancak, bu ay başından itibaren engellenme ve karışıklık olmadan yayınlarına devam ettiklerini” belirtti.

Amerikanın Sesi, BBC ve Alman Deutsche Welle kanalları, geçen ay yaptıkları açıklamada, yayınlarının yasadışı olarak engellenmeye çalışılmasını protesto etmişlerdi.

İranlılar, geçen yıl yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yönetimin, halkı dünyadan izole etmek için uluslararası uydu yayınlarını engellemeye çalıştığını belirtmişlerdi.

Ulusal Fransız Frekans Ajansı’na, Mayıs 2009’da, yayınların engellenmeye çalışıldığına dair şikayette bulunduklarını belirten Eutelsat, geçen ay da benzer bir şikayette bulunduklarını belirtti.

Son şikayette, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin Radyo Düzenlemeleri Kurulu’nun 22-26 Mart’ta yapacağı toplantıda, “konuyu öncelikle olarak ele alması” istendi.

Eutelsat açıklamasında, Fransa, İngiltere ve Almanya Dışişleri Bakanlarının, Avrupa Birliği üyelerinden, 22 Mart’ta yapılacak Dışilişkiler Konseyi toplantısında uydu yayınlarına yönelik müdahaleleri kınamasını istedikleri de belirtildi.