‘Ana besin maddesi olan süt saglikli kosullarda hazirlanip tüketilmeli’

ISPARTA - Milli Egitim Bakanligi Çiraklik ve Yaygin Egitim Genel Müdürlügü'yle Tetra Pak isbirliginde Süleyman Demirel Üniversitesi Kültür Merkezi'nde "Halki Saglikli Süt Konusunda Bilinçlendirme" semineri yapildi.

Sütün ana besin maddesi sayilabilecegini belirten uzmanlar, saglikli bir sekilde üretim ve tüketim tavsiye etti.

Seminere MEB Çiraklik ve Yaygin Egitim Genel Müdürü Muhittin Yildirim, Isparta Milli Egitim Müdürü Tacettin Yilmaz, Isparta ve Burdur Halk Egitim Merkezi ögretmenleri, kursiyerler ile ögretim elemanlari ve ögrenciler katildi.

Yogun ilgi gören seminerde, Tetra Pak Iletisim Müdürü Yasemin Aygin Ilk konusmayi yapti. Seminerlerin 2001 yilindan beri düzenlendigini ve bugüne kadar 24 ilde 300 bin kisiye ulasabildiklerini söyleyen Aygin, amacin açik sütün insan sagligi açisindan olusturdugu tehditlere bilimsel arastirmalar isiginda dikkat çekmek ve Türkiye’de sütün saglikli kosullarda tüketilmesi için halki bilinçlendirmek oldugunu vurguladi.

Kürsüye gelen MEB Çiraklik ve Yaygin Egitim Genel Müdürü Muhittin Yildirim ise halkin bilinçlendirilmesi açisindan bu tip seminerlerin yayginlastirilmasi gerektigini belirterek, halk egitim merkezlerinin çalismalariyla bu konuda önemli görevler yaptiklarini kaydetti.

Seminere konusmaci olarak katilan Hacettepe Üniversitesi Saglik Teknik Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Besler, bir insanin büyümesi, saglikli ve üretken olarak uzun süre yasamasi için dengeli beslenmesi gerektigine dikkat çekti.

Insanin protein, vitamin, karbonhidrat, yag ve mineralleri düzenli almasi gerektiginin altini çizen Prof. Dr. Besler, süt ve süt ürünlerinin içindeki besin ögeleri açisindan insan vücudunda kolayca sindirilebilecegini, bu nedenle rahatça tüketilmesi gerektigini aktardi. Prof Besler, organizmanin büyümesi ve gelismesi için gerekli olan bütün ögelerin tamamina yakinini tasiyan sütün ana besin gruplari içinde sayilabilecegini bildirdi.

Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Ana Bilim Dali Enfeksiyon Hastaliklari Ünitesi Baskani Prof. Dr. Serhat Ünal, açik sütün çok çesitli mikroplari barindirabilecegine isaret ederek, sütün sagilmasi ve sonrasindaki islemlerde hijyen kurallarina uyulmasinin son derece önemli oldugunu kaydetti. Sütün saglikli kosullarda islemden geçirilerek paketlenmesi gerektigini ifade eden Prof. Dr. Serhat Ünal, kaynatma ve pastörize edilen sütlerin Uzun Ömürlü Süt (UHT) kadar saglikli ve kalici olmadigini vurguladi.

Anket çalismasi ve süt dagitimiyla son bulan seminerde konusmacilarin slogani ‘Saglik Için Saglikli Süt Için’ oldu. Seminer yapilan halk oyunlari gösterisiyle son buldu.