Anadol; ‘Lojman politikası iflas etti’

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, AK Parti hükümetinin lojman politikasının iflas ettiğini belirterek, bunun sorumlularının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan olduğunu söyledi.

TBMM’de Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı Ali Fuat Kartal’ı kabul eden Anadol, gazetecilerin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın lojmanda oturmasına ilişkin haberleri değerlendirdi. Başbakan Erdoğan’ın, Kemal Unakıtan’ın Türkiye’deki en büyük müttefiki, hamisi, uygulamalarının ortağı olduğunu ileri süren Anadol, Erdoğan’ın, seçimlerden sonra ”hutbedeki imam gibi” milletvekillerini koşullandırarak, lojmanlarda oturmama talimatı verdiğini hatırlattı.

Kemal Anadol, milletvekili lojmanlarının satışından Maliye Bakanı’nın sorumlu olduğunu, satış konusunda devletin büyük zarara uğratıldığını ve lojmanların devletin başına dert olarak kaldığını kaydetti. AK Parti’nin, Milli Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı’nın protokol gereği lojmanda oturabileceği kararı aldığını anımsatan Anadol, bu karara Başbakan’ın uyduğunu ancak Maliye Bakanı’nın kendi yasaklarını delerek lojmanda oturduğunu söyledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ı keyfi uygulamalar ve küstahlıkla suçlayan Anadol, ”Bu keyfi uygulama, kurallara karşı koyma huyu, küstahlığı o ölçüye varmış ki, kendi partisinin aldığı ilke kararlarını da tanımıyor, dinlemiyor Maliye Bakanı. Yurttaş olarak sıkılıyorum, utanıyorum oğlunun televizyon reklamlarından. Demokrasi ile alay eder gibi, yerleşik değerleri paspas gibi

çiğnemekten zevk alırmış gibi, bu görüntülerden tiksiniyorum” diye konuştu.

Kemal Unakıtan’ın oğlu Abdullah Unakıtan’a ait pastörize likit yumurta reklamını izlerken kendisini hakarete uğramış gibi hissettiğini anlatan CHP’li Kemal Anadol, “AK Parti, bu rahatsızlığı nasıl içine sindiriyor” dedi.