‘Anadolu ezgileri eskimeyen eskilerimizdir’

Gitarist Murat Yılmazyıldırım, Anadolu ezgilerinin eskimeyen eskiler olduğunu söyledi.

Son yıllarda üniversite gençliğinin ve akademik çevrelerin Anadolu coğrafyasından çıkan ezgilere daha fazla ilgi duyduğunu belirten sanatçı, “Aşık Veysel’in, Karacaoğlan’ın, Cem Karaca’nın Erzurumlu Emrah’ın, Barış Manço’nun, Cahit Berkay, Erkin Koray, Erkan Uğur, Hasan Cihat Örter ve Fikret Kızılok’un besteleri bizim eskimeyen eskilerimizdir.” dedi.

Ağustos ayında çıkardığı albümü ‘Kara Aşka Beyaz Göndermeler’in ünivesite gençliği tarafından beğenildiğini ifade eden Yılmazyıldırım, ‘Düşlerin Ressamı’ sloganı ile Anadolu turnesine çıktıklarını söyledi. Fethiyeli müzikseverlere gitarı ile müzik ziyafeti vermeye gelen Yılmazyıldırım, FKM’de konser vermeden önce Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı makamında ziyaret ederek 40 günlük Anadolu turnesi hakkında bilgilendirdi. Müziğin yanısıra güzel sanatlardan edebiyat, şiir, resim ve görsel sanatlar dalında da eser vermeye çalıştığını belirten Yılmazyıldırım, konserlerinde ‘Aşk ve varoluş’ temasını işlediğini aktardı.

Gitar virtözü Yılmazyıldırım, “Yerelden evrenseli bu toprağın öz malı olan ezgileri ile yakalayacağız. Evrensellik anlamında müziğimde estetik, mistik estetik ve etnik sürrealist dalda eserler vermeye çalışıyorum. Müzik insanlığın evrensel dilidir. Bu güzel dili dünyaya ezgilerimizle taşıyacağız.” diye konuştu.