Anadolu her yıl 25 cm batıya kayıyor

Ege Bölgesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Atilla Uluğ’a göre Türkiye’nin doğusu devamlı yükseliyor. Anadolu ise yılda 2,5 cm batıya kayıyor

Türkiye’nin doğu bölgeleri sürekli yükselirken batısı alçalıp, genişliyor. Yeryüzü şekillenmesine bağlı olarak da depremler meydana geliyor. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı ve Ege Bölgesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (EBAMER) Müdürü Prof. Dr. Atilla Uluğ, “Anadolu, yılda 2,5 cm batıya kayıyor. Ege Denizi de buna paralel olarak 4 cm güneybatıya dönüyor.” diyor.

Ege’deki yer hareketlerinin normal olduğunu belirten Prof. Dr. Uluğ, depremlerin teknolojinin gelişmesiyle izlenerek daha hassas ölçüldüğünü kaydediyor. Uluğ, “Türkiye’nin doğusu, Arap plakasına bağlı olarak devamlı yükseliyor. Anadolu yılda 2,5 cm batıya kayıyor. Ege Denizi 4 cm güneybatıya dönüyor. Batı Anadolu ise yılda 1 mm civarında çöküyor. Bu sebeple Gökova ve Saroz başta olmak üzere Ege Bölgesi’nde 6-7 cm genişleme meydana geliyor. Bu hareketler sonucunda depremler olması normal.” şeklinde konuşuyor. Teknolojinin gelişmesiyle en küçük depremlerin bile kaydedildiğini vurgulayan Uluğ, “Herkes internetten veya teletekstlerden depremleri anında öğreniyor. Son günlerdeki depremler genelde küçük ölçekli. Bunları güneş tutulmasının tetiklediğini söylemek şu anda mümkün görünmüyor.” ifadelerini kullandı. EBAMER bünyesinde depremleri devamlı takip ettiklerini belirten Atilla Uluğ, “Daha hassas ölçmek için İzmir Sismoloji İstasyonları Ağı projesiyle şimdiye kadar beş istasyon kuruldu. Yıl sonuna kadar 10 tane olacak istasyon sayısı daha sonra 14-15’e çıkarılacak. Üç tanesini de denize atacağız.” diye konuşuyor. Ege Bölgesi’nde 1 Nisan 2006’dan beri 86 deprem kaydedildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine göre Muğla Gökova’da 34, İzmir ve çevresinde 19 olmak üzere Manisa, Balıkesir, Aydın ve Çanakkale’de irili ufaklı 86 deprem meydana geldi.