Anadolu kulüpleri küfre savaş açtı

Diyarbakırspor-Konyaspor karşılaşmasında yaşanan küfür ve şiddetin ardından özellikle Anadolu kulüpleri kendi yönetimleri içinde toplanarak küfür ve şiddet olayını bitirmek amacıyla kararlar aldı.

Samsunspor yönetimi ise konuyu daha ileri boyutlara taşıyarak ‘olumlu tezahüratlar küfürü bastıramazsa istifa ederiz’ dedi.
Samsunspor Başkanı Adnan Ölmez, karşılaşmalardan sonra eleştirinin dışında hakaret içeren tezahüratın yapıldığını belirterek, “Bizi asıl üzen küçük bir grubun yaptığı bu küfürler değil. Geriye kalan binlerce insanın bu çirkin duruma tepkisiz kalması. Eğer böyle giderse biz de şapkamızı başımızın önüne koyup düşüneceğiz. Buraya kendimizi çivilemedik, bırakırız.” şeklinde konuştu.

Samsunspor’un İnegölspor karşısında 2 – 1 kazandığı Türkiye Kupası karşılaşmasında başlayan yönetime karşı küfür içiren kötü tezahürat, 1- 0 kaybedilen Ankaraspor maçı sonrası devam etti. Samsunspor Başkanı Adanan Ölmez, yönetim kurulu toplantısında bu konuyu ele aldıklarını belirterek, “Hatta bir yönetici arkadaşım belki biraz da espiriyle karışık ‘Bu kadar fedakarlıktan sonra bu küfürleri yiyeceksek istifa edelim’ dedi. Hakikaten biz burada her şeyimizi ortaya koyarak görev yapıyoruz. Bir butbol takımında değil en borçlu Anadolu kulübü olarak batık bir şirketi idare ediyoruz. Herşeyimizi, mesaimizi, aklımızı, çevremizi de bu işe ayırdık.” diye konuştu.

Tepkisizliğin gelişmemiş toplamlara has bir özellik olduğunu belirten Ölmez, “Bu tepkinin belli ölçüler dışında olması da bir gelişmemişlik özelliği. Ben o küçük bir grubun yaptıklarını önemsemiyorum. Beni asıl üzen o gün maça gelen 5 bin kişinin bu duruma hiç müdahale etmemesi. Ben fiziki anlamda bir müdahaleyi kastetmiyorum, ama onlar da bu durum karşısındaki düşüncelerini ifade etmeliydiler. Biz zaten şehirden beklediğimiz maddi desteği alamıyoruz, manevi desteği de alamaz isek bu işin sıkıntılarına katlanacak gücü bulamayız. Eğer böyle giderse biz de şapkamızı başımızın önüne koyup düşüneceğiz. Buraya kendimizi çivilemedik, bırakırız.” diye konuştu.

KAYSERİ TAKIMLARI POLİSLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK KÜFÜR EDENLERİ STADA SOKMAYACAK

Kayserispor ve Kayseri Erciyesspor yöneticileri, Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yaparak küfür eden ve taşkınlık çıkartan seyirciyi stat dışına çıkartarak bir dahaki karşılaşmalara sokmama kararı aldı. Kayserispor 2. Başkanı Mehmet Büyükbaş, sezon başından itibaren Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde olduklarını belirtirken, bundan sonrada denetimleri daha fazla artırarak kötü tezahürat eden veya taşkınlık çıkartan, rakip takım oyuncularına, taraftarlarına hakaret eden, yabancı cisimler atan kişilerin tespit edilerek stattan çıkartılacağını daha sonraki karşılaşmalara da alınmayacağını açıkladı. Kayserispor Kulübü’nün kötü tezahüratten dolayı bu zamana kadar ceza almadığına dikkat çeken Büyükbaş, bundan sonra da aynı hassasiyeti devam ettireceklerini ve statlardan küfür ile şiddetin tamamen kalkması için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi. Kayserispor’un centilmenliğinden dolayı Kayserispor taraftarına ‘Mavi bayrak’ verildiğine değinen Büyükbaş, “Kayseri’ye gelip de memnun ayrılmayan hiçbir takım ve taraftarı yoktur. Centilmenliğimizi sezon başından itibaren devam ediyor. Bu havamızı bozmamak için bizde tedbirlerimizi artıracağız” şeklinde konuştu.

Kayseri Erciyesspor 2. Başkanı Erol Bedir ise şiddet ve küfrün önlenmesinde veya ortaya çıkmasında kulüp yöneticilerinin başrol oynadığına dikkat çekerek, “Küfrün ortaya çıkmasında da önlenmesinde de yöneticiler çok büyük etkiye sahiptir. Çünkü kulüp yöneticilerinin söylediği her söz yaptığı her davranış taraftara direkt olarak yansıyor. Yöneticiler taraftarı kışkırtmak isterse kışkırtıyor, hırçınlaştırıyor, sakinleştirmek isterse de sakinleştiriyor. Bu gerçeği kimse inkar edemez. O nedenle yöneticilerin artık taşın altına elini koyması gerekir” açıklamasında bulundu. Kayseri Erciyesspor yönetimi olarak karar aldıklarını ve bu konuda Emniyet Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde olduklarını bildiren Erol Bedir, bu zamana kadar herhangi bir taşkınlıkla karşılaşmadıklarını ve şeref tribününde dahi olsa en ufak hakarette bulunan kişilerin emniyet güçlerinin sivil ekipleri tarafından stattan çıkartıldığını söyledi. Huzurun devam ettirilebilmesi için bu uygulamayı artırarak devam ettireceklerini ifade eden Bedir, “Biz futbol müsabakalarının ailelerin 2-3 saatini çocuklarıyla birlikte dinlenip keyif alabilecekleri bir organizasyon olmasını istiyoruz. Kayseri’de bunu sağladık. Bozulmaması için de Emniyet Müdürlüğümüzle yaptığımız denetimleri sıklaştırma kararı aldık.” biçiminde konuştu.

Konyaspor Kulübü Başkanı Ahmet Şan da statlardan küfür ve şiddetin kaldırılması için kulüp yöneticilerinin el birliği yapması gerektiğini vurguladı. 2004-2005 sezonunun ikinci yarısında yaşanan küfür olaylarından sonra 24 taraftarın ceza aldığını belirten Şan, bu olaydan sonra karşılaşmalar öncesinde bildiriler dağıttıklarını ve küfrün önüne büyük oranda geçtiklerini söyledi. Şuanda statlarında kötü tezahüratın yaşanmadığını anlatan Şan, Konya Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde olduklarını, küfür eden veya taşkınlık yapan taraftarın stat dışına çıkartıldığını ve bir daha alınmadığını söyledi.

SİVASSPOR YÖNETİMİ KÜFÜR EDEN SEYİRCİYİ KAMERAYLA TESPİT EDECEK

Sivasspor yönetimi, tribünlerdeki küfürlü tezahüratın önüne geçmek için emniyet müdürlüğüyle ortak çalışacak. Kameraya takılan küfürbaz taraftar, polis tarafından anında stat dışına çıkarılacak. Statlarda küfürlü tezahürat yapan taraftarlara karşı kulüpler tedbirlerini bir bir arttırmaya başladı. Galatasaraylı Hasan Şaş’a kendi taraftarlarının küfürlü tezahürat yapması üzerine Galatasara Kulübü bu seyircileri tespit ederek emniyete bildirme kararı almıştı. Aynı şekilde Sivasspor Kulübü de bu yönde radikal kararlar aldığını açıkladı. Yönetim, kendi takımı ya da rakip takım aleyhine küfürlü tezahürat yapan taraftarları tribünlerde görmek istemediğini belirtti. Ayrıca yönetim emniyet müdürlüğü ile de ortak çalışma kararı aldı. Bu çerçevede çok sayıda kamerayla izlenen stadda küfreden taraftarlar kamera odasından izlenerek tespit edilecek. Ardından kamera kayıtlarına takılan küfürbaz taraftar, polis marifetiyle maç sırasında stat dışına çıkarılacak. Kimlik bilgileri alınan aynı kişinin ismi bu kez İl Güvenlik Kurulu toplantısında ele alınacak. Burada Kabahatler Yasası kapsamında değerlendirilen kişinin davranışı öngörülen şekilde cezalandırılacak. Ayrıca bu kişi bir daha maçlara da alınmayacak. Bu tedbirlerin yanı sıra Sivassporlu futbolcular da bu haftaki maça ellerinde “Bu statta küfür yok” pankartıyla çıkacak. Daha sonra aynı pankart çoğaltılarak stadın değişik yerlerine sürekli duracak şekilde asılacak.

Sivasspor Basın Sözcüsü Fikret Ünsal, yeni uygulamanın bu hafta Sivas’ta oynanacak Kayseri Erciyesspor maçında hayata geçirileceğini söyledi. Maçta küfreden taraftara maç izletmeyeceklerinin altını çizen Ünsal, “Bu konuda caydırıcı önlemler aldık. Kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Bundan böyle vatandaşlarımız 4 Eylül Stadı’nda aileleriyle birlikte rahatlıkla maç izleyebilecek.” diye konuştu.