Anadolu Lisesi Müdürü’ne alkol soruşturması

Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesi Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Özbayram hakkında 'okulda otoriteyi kuramadığı' gerekçesiyle bakanlığa yapılan şikayetle tahkikat başlatıldı.

Ayrıca, Özbayram’ın görev yaptığı Anadolu Lisesi’nde lise 3’üncü sınıfta okuyan kızını okul birincisi yapmak için öğretmenlere baskı yaptığı da ortaya atılan iddialar arasında.

Sandıklı Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Özbayram hakkında Milli Eğitim Bakanlığı’na edilen şikayet üzerine müfettişler tahkikat başlattı.

Şikayet dilekçesinde, okuldaki otorite boşluğundan dolayı öğrencilerin sınıfa kadar alkollü içki getirip içtikleri iddia ediliyor. Müdürün büyük kızı Sandıklı’da bir dershanede çalışıyor.

Özbayram’ın, okuldaki öğrencileri kızının çalıştığı dershaneye göndermek için baskı yaptığına dikkat çekiliyor. Özbayram’ın bir kızı da kendisinin müdürlük yaptığı okulda eğitim görüyor. Kızının bulunduğu sınıfa özel sınıf imajı vererek öğrencilerin notlarını yüksek tutmaları için öğretmenlere baskı yapıldığı söyleniyor.

Kızının 3 yıldır Sandıklı Anadolu Lisesi’nde okuduğunu belirten öğrenci velisi Ahmet Söğüt, “Okulda kızımın notlarından yüksek not yok. Sene içinde bütün sınavlardan en yüksek almayı başarıyor. Sene sonu karne verildiğinde kızım ikinci, müdürün kızı birinci oluyor.” diyor.

Kanaatle müdürün kızının notlarının yükseltildiğini kaydeden Söğüt, müdürün dediğini yapmayan öğretmenlere baskı uyguladığına dikkat çekiyor.

Okulda öğrencisi olan velilerin müdüre karşı ses çıkaramadığını aktaran Söğüt, öğrencilerinin zarar görmesinden korktuklarına işaret etti.

ÖZBAYRAM; ALKOLİK DEĞİLİM

Hakkındaki iddiaları kabul etmeyen Okul Müdürü Ahmet Özbayram, okula içki getiren öğrencilerin cezasını verdiklerini söyledi.

Özbayram, “Söz konusu öğrencileri iki gün okuldan uzaklaştırdık.” dedi. Ahmet Özbayram, ayrıca kendisi hakkında ortaya atılan ‘her gün içki içiyor, okula sarhoş geliyor’ gibi iddiaları da kabul etmediğini belirterek, “Ben o kadar alkolik değilim. Her zaman değil özel günlerde alkol kullanıyorum.” diye konuştu.

İddialarla ilgili okula müfettiş istediklerini belirten Sandıklı Kaymakamı Adnan Kayık, tahkikat başlattıklarını kaydetti. Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Hidayet Yıldırım ise tahkikat aşamasında olan bir olay hakkında konuşmanın doğru olmadığını belirterek, soruşturmanın bitmesini beklediğini ifade etti.