ANAP’ta terör zirvesi

ANAP'lı Sarıbaş, "Her gün 5-8 şehit verilirken tatil olur mu?" dedi.

TBMM’de bir basın toplantısı düzenleyen Süleyman Sarıbaş, son 3 günde 13 vatan evladının şehit verildiğini belirterek, AK Parti’nin iktidarda olduğu 3.5 yıllık dönemde 300’den fazla güvenlik görevlisinin şehit verildiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, terör olaylarına karşı bir söylem geliştirmek amacıyla Diyarbakır’da alt kimlik-üst kimlik tartışması başlattığını, bunun da terör olaylarının başlamasına önayak olduğunu savunan Süleyman Sarıbaş, Başbakan Erdoğan’ı etnik ayrımcılığın mimarı olmakla suçladı. Sarıbaş, “Bu etnik kışkırtıcılığı yapan Başbakan, akan şehit kanlarının sorumlusudur. Bir ülkede her köye, her kasabaya şehit cenazesi geliyorsa, bunun sorumlusu olan kişiye o ülkede Başbakanlık yaptırmazlar” dedi.

“Başbakan sıfır terörle devraldığı ülkeyi, hergün onlarca vatan evladınını şehit edildiği bir noktaya getirdi” diyen Süleyman Sarıbaş, terörün artık sıradan güvenlik tedbirleriyle önlenemeyecek hale geldiğini kaydetti. Meclis’in bir an önce terör konusunu görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağıran Sarıbaş, Meclis’in alacağı kararlarla terörle mücadeleye yön vermesi gerektiğini söyledi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin, ‘Sıcak takip geçerli değildir’ şeklindeki açıklamasını da eleştiren Sarıbaş, “Nasıl Kaddafi’nin çadırı bir gecede başına yıkıldıysa, Talabani’nin ve Barzani’nin karargahları da bir gecede başına yıkılabilir. Kandil Dağı diye bir dağ kalmamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti, bunu yapacak güce ve beceriye sahiptir. Kandil Dağı’nı, bir gecede düz bir ova yaparsınız. Yeterki bu konuda gerekli iradeyi gösterin” şeklinde konuştu.