Anavatan ‘aday paraları ödenmiyor’ iddialarını yanıtladı

Aday adaylarının parasının ödenmediği yönünde Anavatan Partisi’ne yöneltilen eleştirilere cevap geldi.

22 Temmuz seçimlerine girmeyen Anavatan Partisi’ne, aday adaylarının parasının iade edilmediği eleştirileri yöneltilirken, iddialara yanıt Anavatan Partisi Genel Sekreteri Muharrem Doğan’dan geldi. Doğan, alınan paraların partiye gelir kaydedildiğini hatırlatarak “Siyasi Partiler Kanunu’nun 64’ncü maddesine göre bu paraları iade edemiyoruz. Edersek hukuksuzluk yapmış oluruz, suç işlemiş oluruz” dedi.

Aday adaylarının parasının ödenmediği yönünde Anavatan Partisi’ne yöneltilen eleştirilerin haksız olduğunu dile getiren Doğan, aday adayları arasında sadece 45 kişinin para iadesi istediğini, diğer aday adaylarının ise yatırılan ücretlerin “partiye bağış olarak kalmasını” istediğini bildirdi. Siyasi Partiler Kanunu’nun 64’ncü maddesine göre aday adaylarından alınan paraların partiye gelir olarak kaydedildiğini hatırlatan Doğan, şunları söyledi:

“Sağda solda konuşuyorlar, ancak biz bu paraları ödersek zor duruma düşeriz. Ödersek bize demezler mi, bu paralar nerede diye? O paralar partinin hesabına girdi. Girdikten sonra da yasaya göre iade edilemiyor. Hukuka inanıyoruz, hukuk kurallarına da uymak zorundayız. Eğer hukuku delersek suç işlemiş oluruz” diye konuştu.

Anavatan Partisi’ne yönelik aday adaylarının parasıyla ilgili “dolandırıcılık” suçlamalarına da tepki gösteren Doğan bu ifadelerin yakışıksız olduğunu belirtti.

İddia:
Anap paranın üstüne yattı

Anavatan Partisi hatırlayacağınız üzere DP ile birleşip, seçimlere bu çatı altında gidecekti. Ancak ortaklık bozulunca, Anavatanlı vekil adayları kötü bir kazık yedi.

Anavatan partisi DP ile birleşemeyince seçimlerden de çekilmişti. ANAP’dan vekil adayı olan bir çok kişi büyük bir şok yaşamıştı. Ancak asıl şoku yaptıkları bir başvuruya aldıkları cevapla yaşadılar.

Vekil adayı olmak için partiye 2 bin YTL para yatıran adaylar, ANAP seçimlerden çekilince paralarını geri istediler.

Sonrasını parasını ANAP’a kaptıran Erol Akarcalı’dan dinliyoruz;

“Ben Anavatan Parti’sine 20 yıllık emek vermiş birisi olarak, geçen seçimde adaylık başvurusu yaptım. Ancak ANAP seçimlerden çekildi ve liste hazırlamadı. ANAP Genel Merkezi’ni arayarak, verdiğimiz 2000 YTL’nin ne zaman iade edileceğini sordum. Bana parayı iade etmeyeceklerini, çünkü o paranın hibe olarak görüldüğünü söylediler. Oysa biz bu parayı hibe olarak değil, milletvekilliği başvurusu için vermiştik. ANAP seçimlere girmediği halde paramıza el koydu.”

İşte durum bu… Anap’a güvenenler hem vekillik şanslarından hem de paralarından oldular. Tavsiye ise “bir bardak soğuk su içmeleri” yönünde…